Šanci na trhu má jen vysoká kvalita | E15.cz

Šanci na trhu má jen vysoká kvalita

Loni mnohem více než v minulých letech rozhodovala o úspěchu na současném českém realitním trhu kvalita prodávaných nemovitostí i služeb spojených s prodejem.

Velký zájem byl stále o výnosové nemovitosti přinášející zisk z nájmů a garantující dobrou návratnost. Naopak se prakticky zastavil trh s nemovitostmi nevýnosovými, především s výrobními areály.

Vyplývá to z analýzy realitního trhu, který vypracovala společnost Naxos. Prodejci realit se nyní orientují hlavně na investory, kteří mají vlastní prostředky a nejsou závislí na úvěrech z bank. Atraktivní pro investory je především Morava. „Na trhu trvá velký zájem o výnosové nemovitosti. Například činžovní dům uprostřed Prahy, který je obsazen nájemci a je v něm také pronajatý nebytový prostor, garantuje dobrou návratnost a svého kupce si najde vždycky. Samozřejmě pokud je cena rozumná. Nejlépe se prodávají nemovitosti s garantovaným výnosem v cenově stabilních lokalitách,” říká člen představenstva společnosti Naxos Libor Nevšímal. Stále atraktivní jsou podle jeho slov i takové nemovitosti, které mají různorodou strukturu nájemců z více oborů výroby či obchodu, a nájem tedy není závislý jen na jednom subjektu. Stagnaci na trhu naopak zaznamenávají podle analýzy Naxosu výrobní areály – původně textilky, porcelánky a sklárny, které ukončily výrobu. V poslední době k nim přibývají i výrobní prostory některých dodavatelů a subdodavatelů stagnujícího automobilového průmyslu. Nejrůznějších objektů bývalých továren je tak po celé České republice velké množství.

#####Klesá také obchodování s kancelářemi

Pokles loni nastal v porovnání s rokem 2007 v obchodování s kancelářemi, které bylo stále dominantním sektorem na trhu. V porovnání s předloňskem se loni v tuzemsku meziročně propadlo o více než 42 procenta. Uspěje prý jen dokonale připravený prodej. „Ale i nyní je možné na realitním trhu dál úspěšně působit. Nemalou roli sehrávají zkušenosti a schopnost rychle na tuto situaci reagovat,” říká Libor Nevšímal. Naxos reaguje podle jeho slov na tuto situaci tak, že se maximálně přizpůsobuje požadavkům svých klientů. „Snažíme se jim vyjít všemožně vstříc. Obchod musí být dokonale připraven a propracován,” dodává. Problémem při získávání zájemců o nemovitosti je to, že banky dnes běžně požadují, aby byl investor schopen finančně zajistit projekt 50 procenty z vlastních zdrojů. Takzvané „přiškrcení“ úvěrů v souvislosti s finanční krizí je tak jednou z hlavních brzd rozvoje realitního trhu. Současná krize má ale také pozitiva. Služby musejí být ještě více kvalitní než dříve. A to je výhoda především pro investory. Nejlépe jsou na tom takoví, kteří mají vlastní finanční prostředky a nemusejí složitě získávat úvěry u bank. Ti si mohou na trhu vybírat.

#####Ceny nemovitostí se výrazně nemění

Společnost Naxos nezaznamenala loni ve své praxi, že by ceny nemovitostí výrazně poklesly. „U většiny prodávaných nemovitostí není nutno snižovat zásadně jejich cenu kvůli krizi,“ míní Libor Nevšímal. Dá se ale předpokládat, že některé subjekty na takový propad cen čekají, aby mohly začít výhodně nakupovat. Pokles cen nastal u některých rezidenčních projektů – bytů a obytných domů. Je to mimo jiné způsobeno i tím, že developeři se ocitají v časovém tlaku – musejí rychle prodávat, aby mohli splácet své úvěry u bank. V loňském roce se zájem investorů přesunoval z Prahy do dalších regionů, především na jižní Moravu. Podle průzkumů Naxosu přiteklo nejvíce kapitálu do tohoto regionu z Itálie, Rakouska, Německa a Izraele. Investoři mají zájem o centra měst nad 30 tisíc obyvatel a poptávka je zejména po průmyslových areálech, kancelářských budovách i po činžovních domech. „Výhody při prodejích nemovitostí v různých regionech má ten, kdo zná tamní prostředí, má kontakty s prodávajícími subjekty a zároveň také spolupracuje s mnoha zahraničními i tuzemskými investory,“ pokračuje Libor Nevšímal.

#####Šanci mají jen atraktivní dražby

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!