Se Škodou Rapid lovili v Africe. I při svatební cestě | E15.cz

Se Škodou Rapid lovili v Africe. I při svatební cestě

Musela být dobrodružka. Jinak by zřejmě nikdy nepřistoupila na takové líbánky. Zatímco jiné dvojice v té době jezdili na svatební cestu maximálně do Benátek nebo Dubrovníku, Marie a Stanislav Škulinovi odjeli do Afriky.

A za tři roky znovu. To už ji při expedici v letech 1936 až 1938 procestovali dvakrát napříč. Dostali se dokonce na Madagaskar a ujeli dvaapadesát tisíc kilometrů. V boleslavské Škodě Rapid.
Cestou lovili zvířata a posílali je do Náprstkova muzea, dokonce objevili brouka, který po nich dostal rodové jméno.
„Cesta manželů Škulinových byla velmi odvážná a úchvatná. Vůz Škoda Rapid z roku 1936 neměl ani klimatizaci, ani náhon na všechna čtyři kola a samozřejmě ani GPS. Přesto v něm, alespoň z mého pohledu hrdinně, vydrželi cestovat dva roky,“ říká historik Lukáš Nachtmann. O dvojici napsal článek do sborníku Po stopách krajanů ve starém Orientu.
Škulinovi hodně fotili, na dochovaných snímcích s gepardy, orlosupy či slony jsou navzdory dlouhé cestě vždy čistí a nažehlení. Afrika totiž pod kontrolou evropských velmocí skýtala řadu možností k civilizovanému přespání.
Po návratu do Česka manželé objížděli kulturní domy i hospody a ve vydýchaných sálech promítali diapozitivy. A dělali reklamu škodovce. Kromě toho, že ji důkladně otestovali, zvedali významně její prodej. Nejvíc tam, kudy cestovali.
„V Jižní Africe dokonce o plných dvě stě procent. Automobilka si toho byla vědoma a ráda takové jízdy podpořila,“ podotýká Nachtmann.
Přesto od fabriky po válce už manželé nedostali nové auto. Škulina proto udělal generální opravu ojetého Rapida, naložil kromě ženy také vdovu po závodníku Josefu Lukešovi, který zahynul na květnových barikádách, a vyjel do Afriky pošesté. Naposled. Už v ní totiž s chotí zůstal.
Otevřeli si obchod s fotografickými potřebami a své kolorované snímky prodávali jako pohlednice. Stanislav umřel v Nairobi na diabetické kóma, Marie se provdala za Angličana a po takzvaných černých bouřích opustila exotickou Afriku. Před pár lety dožila v britském domově důchodců.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!