Seal požaduje luxusní sekt, Dylanovi stačí židle | E15.cz

Seal požaduje luxusní sekt, Dylanovi stačí židle

Štěpán Sedláček

V létě vyvrcholí koncertní sezona. Do Prahy míří hvězdy světového formátu. Jejich nároky na zázemí vystoupení se značně liší.

Voda z ledovce, gumoví medvídci, organické ovoce či zbrusu nová záchodová prkénka. S podobnými rozmary hudebních star se musejí vypořádat pořadatelé letních megakoncertů.

„Uspořádání každého vystoupení je takový malý zázrak,“ míní Kristina Drahoňovská z agentury Makrokoncert, která v Praze pořádá koncerty Seala a Serje Tankiana.

Hvězdy mají různé nároky, a to nejen finanční, ale zejména produkční. Seal si například do zákulisí vyžádal organické ovoce a zeleninu nebo luxusní šampaňské. Serj Tankian je zase vegetarián, takže tomu musí promotér přizpůsobit skladbu jídelníčku.

Náročná Pink

„Bude to složité,“ říká Petr Novák z agentury Live Nation. Nejnáročnější podle něj bude vystoupení zpěvačky Pink. Připravují pro ni obrovská pódiová show s využitím nejmodernější techniky.

Naopak za velmi poklidné a technicky méně náročné koncerty považuje vystoupení Eltona Johna a Boba Dylana.

„Oba pánové jsou skromní. Ani pódium nevyžaduje speciální úpravy. Prvnímu stačí židlička a piano, druhému jenom židlička. Kytaru má vlastní,“ podotýká Novák.

Hudební publicista Zdeněk Svoboda to vysvětluje tím, že oba umělci jsou ze staré školy. Spíš než o efekt jim jde o umění, které je jim vlastní.

Klidné spaní nebude mít v příštích týdnech ani Bořek Jiřík z agentury Charm Music. Ta v metropoli pořádá vystoupení kapely Green Day.

Zkušebna pro Green Day

Podle Jiříka jde o další z produkčně velmi náročných megashow.

„Je to dokonce o něco větší produkce, než měli loni Radiohead,“ tvrdí Jiřík.

S kapelou přijede osm tourbusů, třináct kamionů a pětašedesát lidí. Na druhou stranu si ale všechno přivezou s sebou - zvuk, světla, fitness, pračky, sušičky i projektory.

„Chtějí ale po nás klidné místo na zkušebnu v zákulisí, což bude v Křižíkových pavilonech problém kvůli hluku. Pohrávám si s myšlenkou, že kluky posadíme na střechu, tam nikoho rušit nebudou,“ říká s nadsázkou Jiřík.
Charm Music do Prahy přivezou ještě skupiny Massive Attack a The Chemical Brothers.

Petr Novák z Live Nation považuje za jeden z taháků sezony také vystoupení americké kapely Aerosmith. Na svém posledním turné mají jen jedenáct zastávek. Jednou z nich je česká metropole.

Přijedou někdy U2?

Stále je ale několik hudebníků a kapel, které je téměř nemožné zlákat k vystoupení. Jejich koncerty jsou náročné finančně i kapacitně.

„Pokud se u nás objeví Red Hot Chilli Peppers či Robbie Williams, bude to opravdu zázrak,“ míní Bořek Jiřík.

Hodně promotérů se také snaží přivézt irské U2. „Nesouhlasím s tím, že je to nesplnitelné,“ říká Petr Novák.

U2 podle něj nepřijedou proto, že v Česku není stadion, kde by mohli zahrát.

Autor: Štěpán Sedláček
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!