Sedm divů Královéhradecka. Hlasujte v anketě Sedmičky | E15.cz

Sedm divů Královéhradecka. Hlasujte v anketě Sedmičky

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Sedmička vyhlašuje soutěž o sedm divů Královéhradeckého kraje. Vybírejte z osobností, památek i z přírodních krás.

Hlasy diváků do první sedmičky národní ankety Sedm divů světa žádného ze zástupců z Královéhradeckého kraje neposlaly. Mezi diváckými nominacemi na internetu, které se oficiální ankety nezúčastnily, však na šestém místě skončila smiřická zámecká kaple. Kraj se přitom pyšní několika unikáty a výjimečnými osobnostmi. Nyní jim mohou dát hlas čtenáři v anketě Sedmičky.

„Za jednu z nejvýznamnějších památek považuji Kuks, včetně Braunova betlému. Je to barokní hospitální památka jediná svého druhu v Česku a Braunův betlém, který je přírodně kulturní památkou, je opět unikátem. Nic podobného v takovém rozsahu neexistuje,“ uvedl ředitel pobočky Národního památkového ústavu v Jaroměři Oldřich Pešek.

Oldřich Pešek navrhl do ankety i komplex josefovské pevnosti v Jaroměři na Náchodsku. Mezi pevnostními systémy je na srovnatelné úrovni s Terezínem.
K unikátům patří svým počtem i výjimečný soubor kostelů na Broumovsku. V Broumově také stojí nejstarší dřevěný kostel v Česku. Nominaci Sedmičky si dále vysloužila úpická Dřevěnka z neotesaných klád, která je ojedinělou stavbou svého druhu v Čechách, a zámecká kaple Zjevení Páně ve Smiřicích. Ta je považována za jednu z nejkrásnějších staveb vrcholného baroka na sever od Alp. Ukrývá navíc jeden z nejhezčích obrazů Petra Brandla – Klanění tří králů. Za zmínku stojí i hrady Potštejn a Kost.

„Potštejn je naše největší hradní zřícenina, rozlehlejší než například Rabí v době svého rozkvětu. Kost je zase jeden z mála údolních hradů v Česku. Když by mělo jít o moderní architekturu, pak bych jmenoval Muzeum východních Čech v Hradci Králové. Upozornil bych i na další nově vyhlášenou národní kulturní památku Les Království, vodní dílo a technickou památku, která je svým způsobem unikát. Osobně pak mám rád umělé vlnobití v Městských lázních v Hradci Králové,“ dodal Pešek.

Stále funkční stroj instalovaný už v roce 1932 firmou Kolben a Daněk je historicky cennou středoevropskou raritou.

Proslulým dílem je i Proboštův betlém v Třebechovicích pod Orebem.
Unikátní vojensko-historickou památkou je pevnostní systém Dobrošov a seznam technických památek uzavírá vodní mandl s funkčním zařízením v Babiččině údolí a kryté lávky v Suchovršicích.

I příroda Královéhradeckého kraje má své divy, nejen Krkonošský národní park s nejvyšší českou horou Sněžkou a prameništěm Labe.

„Vybral bych Poseidon, nejdelší evropský systém podzemních prostor v pískovcích v Adršpašsko-teplických skalách, kde se dodnes uchovali živočichové, kteří žili v době ledové. Za zmínku určitě stojí meandry řeky Orlice. Je to naprosto jedinečná záležitost i v rámci republiky. Je to jedna z posledních takto velkých nížinných meandrujících řek, která se nám zachovala, a je jedinečným místem pro návrat lososa,“ uvedl Martin Hanousek z Agentury ochrany přírody a krajiny v Hradci Králové.

Lidé mohou hlasovat i pro Babiččino údolí, Broumovské stěny, Český ráj či národní přírodní rezervaci Bukačka v Orlických horách.

V kategorii výrobků, které nejvíce proslavily kraj, figurují piana Petrof, hradecké housle Pilař, vamberecká krajka, hořické trubičky, miletínské modlitbičky a stavebnice Merkur.

V kategorii hradeckých nej soutěží největší evropské sladkovodní akvárium, unikátní stacionární válcové výškové sluneční hodiny na Malém náměstí, nejmodernější kino ve střední Evropě kino Centrál, největší středoevropský soubor pozdně gotických zvonů na katedrále svatého Ducha a na Bílé věži a stoprocentní replika letounu Wright Flyer III v leteckém muzeu, jediný exemplář tohoto typu v Evropě. Čtenáři mohou zvolit i největšího hradeckého rodáka – literáta, historika a pedagoga Bohuslava Balbína, osvoboditele města z pevnostních pout Jana Ladislava Pospíšila, starostu Františka Ulricha, zakladatele českého detektivního románu Emila Vachka, režiséra Otakara Vávru, herce Josefa Beka nebo houslového virtuosa Jaroslava Svěceného.

„Největším českým vynálezcem, spisovatelem, malířem, fyzikem, lyžařem a filozofem byl český velikán Jára Cimrman,“ vítá Valerie Kaplanová návštěvníky Muzea peří ve filmu Jára Cimrman, ležící, spící. Předlohu pro postavu univerzálního českého génia, který vyhrál televizní anketu Sedm divů Česka, našli jeho tvůrci i v profesorovi hradeckého gymnázia Jakubu Hronovi. Fyzik, matematik, astronom, filozof, básník, „lingvista“ a vynálezce si ve Vídni nechal patentovat například nezkotitelný kalamář Buňát nebo balon ve tvaru slona, kterým se v roce 1901 rozloučil s Hradcem Králové.

Z regionu pak pochází jeden z nejvýznamnějších českých výrobců a vynálezců hudebních nástrojů Václav František Červený, který se narodil v Hradci Králové.

Dalšími osobnostmi mezi výrobci a vynálezci jsou Karel Václav Klíč z Hostinného, který v roce 1892 sestrojil první hlubotiskovou rotačku, Jan Zvoníček z Týniště nad Orlicí, jenž vynalézal v oboru parních motorů a kompresorů a Antonín Bláhník z České Skalice, který patřil do skupiny zdokonalovatelů elektrické obloukové lampy.

Smiřický rodák Adolf Ignác Mautner byl evropským zakladatelem výroby obilného pekařského droždí.
Čtenáři týdeníku Sedmička mohou hlasovat v anketě o sedm divů Královéhradeckého kraje v sedmi kategoriích na webových stránkách Sedmičky až do konce letních prázdnin.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video