Sedm kostelů, které vybízejí k adventní návštěvě | E15.cz

Sedm kostelů, které vybízejí k adventní návštěvě

Lucie Zemanová

Mají vzácnou atmosféru a bohatou historií. Týdeník Sedmička hledal nejzajímavější svatostánky na Berounsku.

Kostel už dávno nenavštěvují pouze věřící. V dnešní uspěchané době do něj občas zavítají i lidé, kteří potřebují nalézt svůj vnitřní klid nebo se chtějí jen pokochat krásnou architekturou.
Na Berounsku je zajímavých svatostánků celá řada. Mezi „sedmičkovým“ výběrem nemůže chybět kostel sv. Jakuba Většího, který se nachází přímo na berounském Husově náměstí.
„I když byl kostel upravený na barokní, zachovalo se zde velké množství gotických prvků jako například kružba v oknech nebo tesané žebroví. Nejvíce ale návštěvníky upoutají mohutné opěráky, které přiléhají ke kostelu zvenku a tyčí se až do výšky vnitřního ochozu,“ popisoval stavbu kulturně-výchovný pracovník berounského muzea Patrik Pařízek, podle kterého lidi v kostele upoutají hlavně malby. „Upozornil bych na obraz Snímání z kříže, o kterém se traduje, že je z Van Dyckovy školy. Obraz byl kostelu darovaný majitelem tetínského statku v polovině 18. století,“ řekl Pařízek.
K dalším zajímavostem patří také varhany, které kostelu darovalo partnerské nizozemské město Rijswijk. „Rušil se tam jeden z kostelů a my právě v té době zoufale sháněli varhany, které jsme nakonec získali právě z kostela v Holandsku. Bylo to štěstí,“ komentoval dar berounský farář Josef Pecinovský, který v královském městě působí devět a půl roku.

Trapas během pohřbu

„Za tu dobu jsem toho zažil opravdu hodně. Asi nikdy ale nezapomenu na trapas, který se mi stal při jednom pohřbu. Byl to omyl, kterému jsme se ale nakonec zasmáli. Když jsem se totiž ptal dcery na jméno její zesnulé matky, představila se mi ona sama. Takže jsem pak celý obřad operoval se jménem živé ženy, která seděla přede mnou na lavici,“ vzpomínal Pecinovský.
K Berounu neodmyslitelně patří také hřbitovní kostel Zvěstování Panny Marie, který je často nazývaný také Zábranský podle toho, že byl postavený za branami města.
„Zajímavostí je určitě to, že v roce 1773 byla nedaleko kostela zřízená piaristická kolej, kterou v letech 1785 až 1787 navštěvoval také slavný národní buditel Josef Jungmann,“ řekla historička berounského muzea Barbora Kailová.
Místo, které určitě stojí za zmínku, je kostel sv. Kateřiny na Tetíně. Zachoval se v románské podobě a téměř nepřestavěný je už od roku 1200.
„Kostel byl obnovený v roce 1858 na základě přání obrozenců, kteří sem zavítali z Prahy. Předtím totiž sloužil kvůli úsporným opatřením Josefa II. jako sýpka,“ vysvětlil Patrik Pařízek.
Zajímavým svatostánkem je také kostel Narození Panny Marie ve Zdicích, kde měl v roce 1842 svatbu známý spisovatel a autor balad Karel Jaromír Erben, který si vzal Betynku Mečířovou ze Žebráku.

Svatba Lenerovy dcery

Jedinečná svatba se uskutečnila také v kostele sv. Mikuláše v Borku u Suchomast. Vybrala si ho totiž dcera hokejového trenéra a asistenta Ivana Hlinky Slavomíra Lenera.
„Dcera chtěla venkovskou svatbu, a když jsme byli na statku v Želkovicích, všimla si obrázků Josefa Lady, na kterých je i kostel z Borku. Dát ho ale do stavu, aby v něm mohl být obřad, byla docela fuška,“ vzpomínal Slavomír Lener, který si nakonec obřad užil se vším všudy.
„Byla to krásná svatba a dodnes na to moc rádi vzpomínáme. Mojí dceři navíc manželství vychází a to je nejdůležitější,“ řekl Slavomír Lener.
Zajímavým svatostánkem je také kostel sv. Jana Křtitele v Osově. Návštěvníci v něm najdou sochy svatého Václava a svatého Adolfa z dílny Františka Ignáce Weisse. Ve 40. letech 18. století byla jeho dílna nejvýznamnější svého druhu a sochy v osovském kostele se řadí k jejím nejdokonalejším dílům. Za zmínku stojí i tamní varhany sestavené Ondřejem Nűderlem z Nepomuku.
V „sedmičkovém“ výběru nechybí ani kostel ve Svatém Janu pod Skalou, který proslavil poutník, svatý Ivan. „Podle legendy obýval tamní jeskyni, kde ho pokoušeli zlí duchové. Když se rozhodl místo opustit, zjevil se mu svatý Jan Křtitel a daroval mu kříž, kterým nestvůry odehnal. Objevením jeho ostatků v 16. století se klášter spolu s jeskyní a léčivým pramenem staly vyhlášeným poutním místem,“ dodal Patrik Pařízek.

Autor: Lucie Zemanová
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!