Sedm statečných z hlavního města: hlasovali jste pro čin roku 2009 | E15.cz

Sedm statečných z hlavního města: hlasovali jste pro čin roku 2009

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pomohli nebo vedli odvážné bitvy. Týdeník Sedmička zaznamenal příběhy statečných Pražanů.

1.Chránil kolegy hasiče

Hasič Petr Vodička se začátkem října letošního roku účastnil záchranných prací po zřícení části domu v Soukenické ulici. Coby bezpečnostní důstojník jako první vstupoval do rizikových míst a poslední odcházel. „Sešly se tam mimořádně nepříznivé okolnosti. K místu byl obtížný přístup a nestabilita trosek hrozila zřícením dalších stěn,“ vzpomíná šestačtyřicetiletý Vodička. Svou roli skromně umenšuje s tím, že byl jen součástí dobře fungujícího týmu.

„Ohromnou práci odvedli naši lezci a jeřábník. Skvěle se mi spolupracovalo s městským statikem Petrem Macháněm,“ podotýká hasič. Jen čtyřem zahraničním dělníkům, kteří pracovali v suterénu, hasiči už nemohli pomoci.

2. Vyhrává nad drogami

V kostele svatého Václava v areálu Psychiatrické léčebny v Bohnicích je nabito. Čtyřiapadesátiletá Helena Roubková si bere mikrofon. „Jsem ráda, že vám tady mohu zazpívat. Léčila jsem se ze závislosti na alkoholu a na lécích,“ říká. Pak za doprovodu varhanice vystřihne píseň Ave Maria. Ještě před pár lety byla sboristkou Národního divadla. „V roce 2000 mě houkačkou odvezli do Motola. Tam zjistili takzvanou panickou ataku. Napsali mi neurol a mně se jako zázrakem od úzkosti ulevilo. Jenže jsem spadla do ještě zákeřnější závislosti. Na lécích,“ líčí žena. Bydlí v penzionu, přišla o byt. Aby měla na drogu, přestala platit nájem. Postupně zastavila všechny šperky. Má za sebou několik recidiv, ale už více než půl roku abstinuje. Helena Roubková začala zpívat na koncertech a v novém roce by se ráda na scénu Národního divadla vrátila.

3. Bojuje s vrahem dcery

Roberta Kučerová si dnes mohla užívat vnoučat a důchodu. Před deseti lety si ale najatý vrah počíhal před bytem na její jedinou dceru Reginu. Zdeněk Bruthans, majitel činžáku v Libni, se pokoušel osmadvacetiletou dívku z přízemního bytu vystrnadit. Když se zdálo, že prohraje soud, nechal ji zabít. Za sto padesát tisíc korun si najal dva muže. Matka se pustila s vrahem do boje. Chce po něm nyní 3,8 milionu odškodného. „Mám sedm tisíc důchodu, o peníze mi ale nejde. Chci hlavně zasáhnout vraha na nejcitlivějším místě,“ vysvětluje. V půli prosince městský soud její požadavek zamítl, odvolala se, bojuje dál. Roberta Kučerová je stále v péči psychiatra, přesto to nechce vzdát. Před pár týdny Bruthanse podmínečně pustili z vězení. „Nevím, jak s tím dokážu žít,“ říká dvaašedesátiletá žena.

4. Neohrožená strážnice

Letošního 20. dubna měla strážnice Karolína Lišková volno a vracela se z Ďáblic od kamarádky. V noční tramvaji číslo 53 jeden mladík znenadání zaútočil pěstmi na asi padesátiletého muže. Lidé se honem začali koukat jinam, někteří raději vystoupili. Násilník se mezitím zavěsil na madlo a těžkou botou zasahoval cestujícího do obličeje. „Strach musel stranou. Popadla jsem útočníka za ruku a snažila se ho dostat z tramvaje. Na pomoc mi přiskočil jeden pán,“ vypráví čtyřiatřicetiletá strážnice. Společně ho pak drželi po celou dobu, než příjeli policisté.

5. Přemohl leukémii

Ivan Beneš má leukemii. Topil se v depresích, pak ale začal s rakovinou krve bojovat. A zatím vyhrává. Už pět let nebyl na chemoterapii a nad výsledky půlročních kontrol se lékaři pozastavují. „V roce 2000 mi v nemocnici diagnostikovali chronickou formu leukemie, v podstatě už jsem byl na umření, protože jsem dlouho přehlížel příznaky,“ vypráví čtyřiapadesátiletý stavební inženýr, který o svém boji s nemocí napsal letos knihu. V prvních chvílích si naivně sliboval pomoc od alternativní medicíny. Dnes ví, že by se bez té klasické neobešel, ale podle něj jen to k návratu do života nestačilo. Následovalo martýrium léčby. Začal nový život. Znovu se oženil a s manželkou vychovávají dvě malé děti. Vrátil se k profesi statika.

6. Zachránil tonoucího

Třiačtyřicetiletý podpraporčík Tomáš Hradil, který už sedmnáct let slouží u jízdní policie, vytáhl o zářijové dovolené v jednom z tureckých letovisek z moře tonoucího turistu. „Všiml jsem si, jak motorový člun u pobřeží najel do koupajících se lidí. Jednoho plavce zranil lodní šroub a začal se topit. Byl jsem nejblíž a podařilo se mi ho vytáhnout na břeh. Tam si ho už převzali záchranáři,“ vzpomíná pražský policista. Za svůj čin dostal medaili policejního prezidenta za statečnost.

7. Zachránila novorozence

Jitka Jarchovská se 1. října vdala a čtrnáct dní nato zažila svých patnáct minut slávy. Zachránila na Karlově náměstí novorozenou holčičku. „Když se v noci probudím, vidím pořád tu tašku pod větví. Smetí, špinavý modrý hadr a v něm dítě,“ říká sedmapadesátiletá žena. Podle lékařů by prý dítě dalších deset minut už nepřežilo.

Dřív měla Jarchovská Army shop, když jí ale zemřel první muž, vzal ji Petr Jarchovský do úklidové firmy, kde sám pracoval. Od té doby uklízí na „Karláku“ spolu. „Něco před desátou na mě Jituna volá: Petře, já mám živý mimino, volej policajty a záchranku,“ vzpomíná Petr Jarchovský v břevnovském bytě.

Holčičky se ujali lékaři Všeobecné fakultní nemocnice. „Když jsem jí tam nesla růženec po prababičce, už byla pryč, prý v nové rodině. Kéž se nikdy nedozví okolnosti, za jakých přišla na svět,“ podotýká Jarchovská. Z vlastní zkušenosti ví, že náhradní rodiče mohou ty vlastní nahradit. „Moje maminka umřela, když mi bylo půl roku. Otec si pak našel novou ženu a já mám s nevlastní mámou dodnes pěkný vztah,“ vysvětluje Jitka Jarchovská, která dostala od starostky druhé pražské městské části plaketu za statečnost a zlatý řetízek.

Hlasovat jste mohli do pátku 15. ledna, do 8:00

Výsledky ankety:

Petr Vodička - hasič, který zasahoval ve zřícenině domu v Soukenické ulici - 9 %

Helena Roubková - bývalá sboristka ND, která se léčí ze závislostí - 8 %

Roberta Kučerová - žena, která odhodlaně bojuje s vrahem své dcery - 12 %

Karolína Lišková - strážnice, která i mimo službu sama zasáhla v noční tramvaji proti útočníkovi - 36 %

Ivan Beneš - vyhrává nad leukémií - 11 %

Tomáš Hradil - policista, který na své dovolené zachránil tonoucího - 8 %

Jitka Jarchovská - žena, která v říjnu zachránila na Karlově náměstí novorozenou holčičku - 15 %

Hlasovalo: 309 čtenářů

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video