Sedmička strávila noc v taxíku. Do auta chtěl i muž s prasetem | E15.cz

Sedmička strávila noc v taxíku. Do auta chtěl i muž s prasetem

Slávka Petráková

Nejvíc práce mají o víkendových nocích. Večer rozvážejí střízlivé, po půlnoci většinou opilce. Noční směnu si s taxikáři vyzkoušely i redaktorky Sedmičky.

Je pátek půl osmé večer. Ve Strakonicích i v Písku poletuje sníh a teploměr ukazuje minus osm stupňů Celsia. Být v taxíku navíc, vzbuzuje pocit vetřelce. Lidé mají dojem, že se někdo veze za jejich peníze. „Slečna se sveze zadarmo a já jí to budu platit? Chci slevu,“ reaguje zákazník v Písku na redaktorku v autě. Uklidnil se až poté, co viděl novinářský průkaz.
Na domluvenou schůzku na strakonickém náměstí přijíždí taxikář Miroslav Vacek s menším zpožděním. Nestíhá. Každých deset minut někdo volá. „Když nestíhám, nechám zvonit telefon, až ho zvedne druhé auto. Střídám se s otcem,“ říká.
Nejvíc práce má o pátečních a sobotních večerech. A po výplatách. V týdnu je volněji. „Ve čtvrtek ale byla výjimka. Nezastavil jsem se celý den. Byla sněhová kalamita, a lidem se v ní nechtělo chodit. Vozil jsem je k doktorovi, do lékárny, nakoupit, nebo vyzvednout děti do školy,“ popisuje. V ulicích je prázdno. Lidé se nechají dovézt na ples, do restaurací na oslavy, ke známým. Muž z Katovic chce zastavit u Kauflandu. „Musím něco koupit. Jedu na oslavu narozenin a nemám dárek. Do města se jinak nedostanu. Dráhy nám zrušily jeden večerní vlak a městská mi taky nejede,“ říká. Předem se ujišťuje, jestli ho taxikář vezme i nazpátek.
Po půlnoci se situace mění. „To už začínají jezdit opilci. Připravte se na to, že mohou být agresivnější,“ varuje taxikář. Na náměstí stojí u chodníku pár lidí a mává na taxi. Vrací se na sídliště Šumavská.
„Táhneme to třetí den. Slavíme první vnučku. V naší čtvrti zavřeli hospodu, tak jsme museli do města,“ zdůvodňují rozveselení manželé Královi.
V taxíku opět zvoní jeden telefon za druhým. „Začínají se vracet ti, co jsme je rozváželi,“ dodává Vacek. U kulturního domu stojí spousty lidí. O odvoz je nouze. Objednaní pasažéři nastupují, ale do auta chce i muž s krabicí na rameni. Je v ní sele, které vyhrál v tombole. Má bohužel smůlu.
Taxametr tiskne jeden lístek za druhým. Jen málokdo si ho ale od řidiče bere. „Většinou jen ti, kteří si ho dávají do nákladů,“ říká Vacek. Na palubní desce má nalepenou kartičku s fotografií a ceník. V Písku volají taxi hlavně mladí, kteří pendlují mezi diskotékami nebo restauracemi. Od jedné diskotéky v centru do druhé na okraji města se taxi točilo nejčastěji. Většina zákazníků hodnotila úroveň zařízení, ze kterých odjížděla. „Tady to bylo strašný, snad to bude jinde lepší,“ shodli se tři mladí kluci. I oni chtěli na diskotéku do Cadilacu.
Nejvíce zakázek mělo taxi po půlnoci. „Stává se ale i to, že třeba půl hodiny stojím před diskotékou a čekám, až si mě někdo vybere. To pak přijde únava a nejradši bych si klimbnul,“ popisuje písecký taxikář Tomáš Lhota.
S postupem času se zákazníkům zvyšuje hladina alkoholu v krvi. „Zatím jsem se nesetkal s nikým agresivním. Spíš někdy musím lidem zastavit, protože si potřebují ulevit. Stalo se mi ale i to, že mi pozvraceli zadní sedadlo,“ vypráví taxikář, zatímco čekáme na dalšího zájemce.
Dodává, že pokud ví, kdo mu auto znečistil, může po něm požadovat až tisíc korun na úklid auta. Zábavné historky? Taxikáři jich mají dost. „Vezl jsem dva kamioňáky mimo město na privát. Myslel jsem, že na přespání. Za půl hodiny jsem pro ně jel zpátky. Rozčarované z toho, že na privátu žádné holky nebyly,“ líčí Miroslav Vacek.
Jednou si písecké taxi objednali lidé bez peněz. „Bydleli v nedaleké vesnici. Měli před výplatou a místo zaplacení mi nabízeli prase,“ vzpomíná další z taxikářů.
Často musí být muž za volantem bavičem, poradcem, soudcem i psychologem. Někdo se potřebuje vypovídat, poradit. Jiní se během jízdy pohádají a chtějí rozsoudit.
Taxislužba stojí v obou městech téměř stejně. Nástupní cena je dvacet korun. Dvacet stojí i kilometr a čtyři koruny za minutu čekání. Na semaforu, u domu nebo při nákupech.
Cesty po městě bývají od kilometru a půl a vyjdou od padesáti korun výš. Výjezd do okolí je dražší. Za čtyři celé dva kilometry jízdy do Droužetic spočítal zákaznici taxametr sto tři korun. Na stvrzenku tiskne začátek a konec jízdy, vzdálenost, průměrnou rychlost, poplatky a osobní údaje řidiče.

Autor: Slávka Petráková
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!