Sedmička testovala údržbu chodníků. Nejlépe bylo uklizeno před úřady | E15.cz

Sedmička testovala údržbu chodníků. Nejlépe bylo uklizeno před úřady

O víkendu zasypal krajské město sníh. Redaktorka Sedmičky sledovala na několika místech stav chodníků.

Chodníky letos poprvé uklízí město. Budějovický primátor Juraj Thoma tvrdí, že podle harmonogramu. Městu však během sněhové kalamity hodně pomohli obyvatelé. Ze zvyku se oháněli hrably před svými domy. „Chtěl bych jim za to poděkovat,“ vzkázal Thoma.
Smůlu ale měli invalidé a starší lidé. „Na radnici mi řekli, abych teď raději nikam nechodil. Přitom musím do práce,“ řekl nevidomý Aleš Klabouch z Budějovic.
Ještě v pátek byly chodníky suché. V sobotu ráno ale bylo všechno jinak. Redaktorka Sedmičky vyrazila do ulic s touto informací: „Lávky, mosty a autobusové zastávky MHD jsou uklízeny přednostně,“ uvedla Naděžda Bláhová ze správy veřejných statků magistrátu.

Lávky byly pod sněhem

Mířím na točnu trolejbusů v Suchém Vrbném. Je poledne. Na zastávce je udusaný sníh, jak ho lidé vyšlapali. Čeká mě lávka přes nákladní nádraží.
„Minulý rok jsem na náledí upadla a léčila se s tím celý rok. Nedokážu si představit, že bych v tomhle čurbesu měla chodit s holí. Hlavně, že dole mají bednu s pískem,“ zlobí se Miroslava, učitelka, která brzy půjde do důchodu.
Dolů z lávky dokonce bobují děti. Po úklidu firmy A.S.A, která má smlouvu s městem, ani stopa. Stejně tak na chodníku, který vede k semaforům k Nádražní ulici.
Okolo vlakového nádraží vede jen úzká cestička. Asi ji někdo proházel lopatou.
Obě budovy krajského úřadu mají chodník vyklizený. Zatím to vypadá, že přednost v úklidu mají instituce.
Dřevěná lávka přes Malši k plovárně je bez sněhu. Tu přes Vltavu ale nikdo neuklidil. Ve stejném stavu je i nadchod přes silnici Na Dlouhé louce u Kauflandu.
Před základními školami Kubatova i Nerudova je sníh odhrnutý. Chodník patrně zametli školníci. Před vchodem do domova důchodců v Nerudově ulici je několik cestiček. Nevedou ale příliš daleko.
„Od pátku uklízelo komunikace osmadvacet vozů techniky. Řidiči pracovali nonstop,“ tvrdí primátor Thoma.
V neděli vyrážím do města odpoledne. Sníh na suchovrbenské točně je už uklizený. Na lávce přes nákladní nádraží ho přibylo, ale vyšlapaná cesta je na ní lehce posypaná. Dokonce má prohrnuté schody.
U vlakového nádraží je chodník vyhrnutý v celé šířce. Před krajskými úřady je stále krásně uklizeno, i když u budovy v ulici Boženy Němcové už není vyčistěný chodník z boku.
Dřevěná lávka k plovárně je opět ve výborném stavu, ty dvě další jsou trochu posypané. Vchody a chodníky u základních škol Kubatova a Nerudova jsou bez sněhu.
Řada obyvatel nečekala na úklidovou službu a odhrnula si sníh před domem sama. „Pokud město na úklid nestačí, mělo by ho nabídnout brigádníkům. Třeba nezaměstnaným a bezdomovcům,“ míní nevidomý Aleš Klabouch.

 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!