Šéfové českých firem čekají výrazný pokles stavebnictví | E15.cz

Šéfové českých firem čekají výrazný pokles stavebnictví

Přední manažeři českých stavebních firem vidí výsledky letošního roku čím dál černěji, pokles celého odvětví odhadují už na šest procent. Předpokládají navíc, že se předpověď může postupně ještě zhoršovat.

Firmy trápí hlavně nedostatek zakázek. Vyplývá to alespoň z průzkumu společnosti CEEC Research. České stavebnictví podle studie poprvé po mnoha předchozích letech stabilního růstu zasáhne tento rok výraznější pokles. V minulých dvou letech mohlo odvětví po výpadku výstavby budov čerpat ještě ze zakázek na inženýrské stavby. To už ale neplatí, propadá se inženýrské i pozemní stavitelství. „V příštích dvou letech očekáváme obtížnou situaci pro stavební firmy. Pravděpodobně dojde ke stagnaci privátních investic i k úsporám v oblasti veřejných investic,“ uvedl výrobní ředitel společnosti Skanska Vladimír Myšicka.

Světlo na konci tunelu nevidí ani partner společnosti KPMG Česká republika Petr Sikora. „Nové tendry se nevypisují, zakázky zatím stále nepřicházejí, a tak nyní začínám být skeptický i ohledně oživení v roce 2012. Proces přípravy případných staveb a získání jejich financování je natolik časově náročný, že i kdyby se v roce 2012 již některé z nich začaly realizovat, rozhodně se to ještě neprojeví v růstu tržeb stavebních firem,“ poznamenal.

#####Problémy bude mít až čtvrtina firem

[file:7747:small:right]

Generální ředitel OHL ŽS Michal Štefl zopakoval negativní výhled z minulého průzkumu. „Očekáváme, že důsledky budou fatální přinejmenším pro čtvrtinu stavebních firem, ať již hovoříme o snižování stavu zaměstnanců nebo o samotné existenci těchto firem,“ řekl. Současná krize může ale stavebnictví v některých ohledech také pomoci. „Masivně se prosadí nové progresivní materiály a stavební prvky, podporované využitím moderních technologií. Dojde k zefektivnění stavební výroby a změně manažerských přístupů směrem ke konceptu štíhlého stavebnictví. Zvýší se míra využívání informačních technologií v oboru,“ soudí prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václav Matyáš.

Také se podle něj zvýší míra využívání informačních technologií v oboru. „Stavební společnosti pod aktuálním tlakem hledají úspory. Ty nevznikají jen tím, že firmy snižují své vlastní náklady a marže, ale jde i o hledání řešení technických, projekčních a materiálových vstupů,“ uvedl také generální ředitel společnosti PSJ František Vaculík. Ten vidí pozitivní dopady krize v tom, že se zvýší konkurence na trhu. „Pro klienty a investory jde o dobrou zprávu, neboť nabídky stavebních společností vzešlé z náročných tendrů jsou komplexnější, levnější a rozšiřují se o další služby, jako je například profinancování zakázky,“ míní.

#####Cesty z krize bude hledat konference ředitelů

Vývoj v oblasti nových zakázek v letech 2011 a 2012 v inženýrském stavitelství bude závislý především na dalších krocích a úsporných opatřeních vlády. Pro vývoj pozemního stavitelství bude klíčový celkový vývoj ekonomické situace v ČR a od toho odvozující se především privátní poptávka. Finance ze strany státu do této oblasti však budou klesat (např. snížení podpory stavebního spoření atd.). Dalším z klíčových problémů, které stavební společnosti trápí, je současná míra byrokracie (požadavků státu), nicméně v této oblasti již dochází k prvním změnám a další se připravují. Možné cesty z krize pravděpodobně nastíní také konference ředitelů českých stavebních firem, kterou CEEC Research pořádá 11. listopadu spolu s ministerstvem průmyslu a obchodu a společností Ipsos.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!