Sehnat práci ve Frýdku-Místku dá pořádnou fušku | E15.cz

Sehnat práci ve Frýdku-Místku dá pořádnou fušku

Jakub Tichý

Jaké je to, shánět práci ve Frýdku-Místku v době, kdy zuří krize? Sedmička se zeptala tří lidí, kteří to prožívají

Někdo si najde práci skoro hned, jiný se o to bez úspěchu pokouší celá léta. Po letech klesání nezaměstnanost ve Frýdku-Místku v posledních měsících rychle roste a úřad práce se plní novými klienty. Je v dnešní době složité najít zaměstnání a dokáže vám s tím úřad práce pomoci?

Padesátiletý Alexandr Vařeka ze Starého města v tom má jasno: „Práci se snažím hledat sám. Nabídky z pracovního úřadu jsou už probrané a špatně placené. Celý ten systém je špatně nastavený.“ Býval automechanikem, svou původní profesi ale musel kvůli problémům s páteří opustit. Léta provozoval trafiku, teď však už dva měsíce nemá práci. „Padesátiletého chlapa se zdravotními problémy nikde nechtějí. Do očí vám to ale nikde neřeknou, vždycky tvrdí, že zrovna těsně před Vámi přijali někoho jiného. Mladší jsou zkrátka flexibilnější a o starší lidi není zájem.“ Rád by se zkusil zúčastnit i nějakého rekvalifikačního kurzu. Říká, že by bral v podstatě jakoukoli práci, potřebuje peníze a musí platit alimenty.

Padesát let je i Růženě Vlačuhové z Frýdku-Místku. I ona se setkala z mnoha „podezřelými“ odmítnutími. Bez zaměstnání je asi dva roky a od té doby hledá. Zatím marně. Zkoušela si podat i žádost o předčasný odchod do důchodu, ale byla jí zamítnuta s tím, že je na to ještě příliš mladá. Dělala už leccos: pomocnou sílu v kuchyni, uklízečku, pokojskou a naposledy pokladní v supermarketu. „Úřad práce mi moc nepomáhá, vždycky mě jen vyslechnou a zase pošlou domů. Takže se raději chodím ptát na práci i sama, ale zatím to nevyšlo, “ říká. Bydlí v hotelovém domě a jejím snem je vlastní podnájem, třeba garsonka. „Zůstala jsem sama, bez práce, ale snažím se z toho dostat,“ nevzdává se.

Zato třiadvacetiletý Michal Kocich se města přistěhoval teprve před třemi měsíci z Frenštátu. Aby se zbavil své minulosti, jak říká. Učil se kuchařem, ale studium nedokončil, později byl navíc dlouhodobě nemocný. Živil se, jak se dalo, dělal mimo jiné práce ve výškách. Teď si našel se svou přítelkyní podnájem ve Frýdku-Místku a i s pomocí své rodiny se snaží začít znovu. S novým životem to myslí vážně, od září nastupuje dálkově znovu na střední školu. Chce se konečně vyučit kuchařem. Najít si stálou práci ale není žádná legrace. „Chtěl bych se vrátit ke kuchařině, dělal bych klidně i pomocného kuchaře. Zkoušel už jsem se ptát na mnoha místech, ale všude chtějí praxi, léta ve škole se nepočítají. Teď bych ale bral cokoli, třeba zednické práce, musíme se nějak uživit,“ konstatuje.

Autor: Jakub Tichý

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.