Sekanová kralovala ve stýplu i krosu | E15.cz

Sekanová kralovala ve stýplu i krosu

Atletka Sokola České Budějovice Lucie Sekanová má za sebou rok, který vyplnilo množství závodů i zranění. Přesto byl úspěšný.

V minulém roce měla zvrtnutý kotník, prodělala zánět dutin i zánět achilovky. Zdravotní trable ji postihly vždy, když o něco šlo.
I tak ale dokázala atletka českobudějovického Sokola Lucie Sekanová vyhrát dvě zlaté medaile na mistrovství Česka v krosu, na mistrovství Evropy obsadila ve stejné disciplíně třiadvacáté místo, získala první domácí titul mezi dospělými v běhu na 3000 metrů překážek na dráze a v hale vybojovala dvě stříbrné medaile na 3000 a 1500 metrů.
Lucie Sekanová potvrdila, že na svých tratích nemá na jihu Čech moc konkurenci a přechod do seniorských kategorií zvládla dobře. „Byl to v mojí kariéře asi druhý nejlepší rok,“ uvedla Sekanová. Ten nejúspěšnější byl prý předchozí. V roce 2008 totiž skončila osmá na mistrovství Evropy juniorů v polské Bydhošti a o několik měsíců později vybojovala třinácté místo na mistrovství Evropy v krosu v juniorské kategorii v Bruselu.

Kombinuje stýpl a kros

Dvacetiletá studentka Vysoké školy Ekonomie a managementu v Praze považuje za své nejoblíbenější disciplíny stýpl a kros. V tom prvním se prohání na tříkilometrové trati přes překážky po dráze a při té druhé zase běhá v terénu. „Stýpl je pro mě jednodušší v tom, že v průběhu závodu myslím především na přeběh překážek a vodního příkopu a nemám moc času přemýšlet nad tím, kolik kol zbývá do cíle,“ prohlásila v průběhu minulého roku o první ze svých disciplín. „Kros je pro mě zase zpestřením a příjemnou změnou od čtyřsetmetrového oválu,“ dodala k té druhé.
V obou však vyniká. V Čechách v tomto roce poprvé porazila kompletní Českou špičku v seniorské kategorii na krosové trati a následně si v Dublinu poprvé zkusila kategorii závodnic starších, než jsou juniorky. Nezklamala, i když třiadvacátá pozice v cíli nikoho příliš neoslnila. „Když jsem tam jela, pomýšlela jsem na třicítku,“ přiznala, a proto mohla být v cíli příjemně překvapená.
Musela se totiž vyrovnat s o dva kilometry delší tratí. Soupeřky byly navíc o tři roky starší. O již zmíněném zánětu achilovky v době přípravy ani nemluvě. „Bylo to docela těžké. Těžší, než jsem čekala,“ vysvětlovala atletka.
Ve stýplu se jí zase povedl jeden z největších úspěchů na domácí scéně, když poprvé v kariéře vyhrála mistrovství Česka mezi dospělými ženami. „Vedle účasti na mistrovství Evropy v krosu si asi nejvíc cením právě té zlaté medaile na dráze,“ mluvila o tom, co ji z jejích úspěchů nejvíce potěšilo.

Na odpočinek čas není

Rok atleta se povětšinou skládá ze dvou hlavních vrcholů. Tím prvním je zimní halová sezona a tím druhým letní sezona venkovní. Mezitím je čas na odpočinek. Sekanová to má jinak. Kros jí zabere jaro i podzim. V minulém i předminulém roce se vždy kvalifikovala na mistrovství Evropy a to ji sezonu prodloužilo až do prosince.
Letos by to nechtěla měnit, i když na odpočinek moc času nezbyde. „V létě jsem byla týden u moře, jinak jsem trénovala,“ přiblížila. Čas pro relaxaci získá maximálně tím, že se jí nepovede kvalifikace na některou z vrcholných letních akcí.
Pro následující ročník má znovu odvážné cíle. Na začátku února ji čeká závod družstev v krosu ve španělském Bilbau, kde bude v týmu soutěžit s Milenou Procházkovou, Lenkou Všetečkovou, Veronikou Faktorovou, Petrou Krejčovou a Lucií Špatenkovou.
Pak bude na halovém mistrovství Česka obhajovat dvě stříbrné medaile a v březnu ji čeká mistrovství republiky v krosu, kde chce vyhrát a probojovat se znovu na mistrovství Evropy do Portugalska.
V létě by ráda obhájila zlatou medaili z mistrovství republiky na dráze a hlavně se kvalifikovala na mistrovství Evropy dospělých ve španělské Barceloně v disciplíně 3000 metrů překážek. „Limity pro účast jsou těžké, ale nejsou zase tak daleko. Určitě se o ně pokusím,“ ujistila.

Jak to vidí trenér Petr Bahenský?

„Lucka začala výbornými výsledky v hale, kde získala dvě stříbrné medaile na mistrovství Česka žen na 1500 a 3000 metrů.
Na jaře na mistrovství Česka v krosu získala první seniorský titul a vybojovala si účast na evropském šampionátu v Dublinu. V letní sezoně stihla vyhrát titul na dráze na své trati 3000 metrů překážek, ale bohužel se jí nepodařilo postoupit na mistrovství Evropy do 22 let. Přes opakované zdravotní problémy se připravila na krosové mistrovství Evropy a obsadila 23. místo v kategorii žen do 22 let. Věřím, že se Lucce podaří na sezonu 2010 připravit dobře, vše je závislé na zdravotním stavu. Hlavními cíli jsou mistrovství Evropy v krosu, zlepšení osobních výkonů na dráze a účast na mistrovství Evropy družstev.“