Seriál Realitu: Facility management včera, dnes a zítra | E15.cz

Seriál Realitu: Facility management včera, dnes a zítra

Facility management zažívá v posledních letech velmi dynamický vývoj. Určitě se mezi čtenáři Realitu najde mnoho těch, kteří o tomto oboru sice již něco slyšeli, neumí si ale plně představit, co všechno pod něj spadá.

Právě pro ně je určen nový seriál, jehož cílem je seznámit odbornou veřejnost s pestrou paletou služeb, které řadíme do oboru nazývaného facility management. Facility management je relativně mladý obor, který však má tisíciletou historii. Co tento protimluv vlastně znamená? Již od vzniku lidstva se každý snaží něco provádět, v něčem uspět, dnes bychom toto nazvali, že chce NĚCO PODNIKAT. Aby se mu tato jeho hlavní činnost dařila, musí pro ni mít vytvořeny podmínky, dnes bychom toto nazvali, že musí mít PODPORU. A právě tato podpora je předmětem oboru facility management.

Tuto podporu samozřejmě mělo podnikání odpradávna, již při lovu mamuta potřeboval mít lovec uklizenou jeskyni, doma navařeno a v okolí svého domova bezpečno. Avšak tyto jednotlivé služby se zajišťovaly živelně podle okamžité potřeby. A s určitou nadsázkou můžeme říci, že se takto vykonávají dodnes. Neexistovala snaha o sjednocení jejich řízení, o zajištění jednotné formy měření výkonu a kvality této podpory či smluvní standardizace podpůrných služeb. Obor facility management se soustředí právě na tyto slabiny a snaží se o plnou profesionalizaci této oblasti.

#####Kořeny v USA

[file:6385:small:right]

Facility management vznikl v sedmdesátých letech v USA a soustředil se na služby související s provozem a správou budov a nemovitého majetku. Postupně docházelo k jeho precizaci, a tak lze říci, že dnes je oblast facility managementu z velké části sjednocena. Přibližně před deseti lety inicializovali kolegové z Holandska proces standardizace facility managementu v Evropě. Po počátečních diskusích došli k zjištění, že globálně pojímaný facility management má jednu slabinu, kterou je jistá „řevnivost“ tří na první pohled nesouvisejících profesí. Property manažeři mají na starosti zejména optimální pronájem, respektive využití prostor.

#####Začneme informacemi o nové normě

Celá série článků a příspěvků, které budete nyní nalézat v příštích číslech na těchto stránkách, je koncipována podle tohoto nového jednotícího EU standardu. V úvodním příspěvku se seznámíte s profesním EU standardem EN 15221 (u nás ČSN EN 15221). Členění facility managementu, které uvádí první díl této normy a který bude rozveden ve čtvrtém dílu (ten je ve schvalovací fázi), bylo volným podkladem pro dílčí témata jednotlivých čísel.

V jednotlivých číslech tak budou za sebou následovat témata, jako je například vztah facility managementu a realitní problematiky, správa optimalizace prostor, správa technologií budov, energetika či úklid a čištění. Za vzdělávací společnost FM Institute, partnera této série a současně vašeho průvodce tímto oborem, se těším na vaše náměty a připomínky, které můžete zasílat přímo do redakce Realitu nebo na ondrej.strup@fminstitute.cz.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!