Šest dní na nohou a historický úspěch

O historicky nejlepší český výsledek na mistrovství světa v Adventure race se postaral opavský tým.

Šest dní a pět nocí nonstop, stovky kilometrů na kole, bruslích, v kajaku nebo v běžeckých botech. Pro netrénovaného člověka neuvěřitelná představa, pro členy Opavanet Tilak Merida týmu běžný závod Adventure race. Ze španělského mistrovství světa si přivezli deváté místo.
„Na trať odstartovalo jedenasedmdesát týmů, takže konkurence byla velká. Doufali jsme v umístění mezi nejlepšími deseti družstvy, což se nám nakonec podařilo, a máme z toho velkou radost. Podle průběhu závodu si ale říkám, že máme i na nejlepší pětku. Snad se to někdy podaří,“ popisuje ambice týmu jeden z jeho členů Tomáš Petreček. Opavského hasiče v týmu doplňovali Barbora Válková, Jaroslav Krajník a Aleš Dytrt.

Extrémní sportovní výkon

O náročnosti závodu nejlépe vypovídají jeho propozice. „Trať pro horské kolo byla nastavena na 550 kilometrů, běh a orientační běh byl dlouhý 170 kilometrů a například na kajaku jsme ujeli 120 kilometrů. Celkové převýšení bylo kolem dvaadvacceti tisíc metrů a nejvyšší místa tratě dosahovala 2500 metrů nad mořem,“ říká Petreček. A závodníci se museli vyrovnat nejen s náročností tratě. Během cyklistické části se musel opavský tým vypořádat s patnácti defekty a třemi protrženými plášti. Kromě vytrénovaného těla a technické zručnosti týmu nesměl chybět dobrý orientační smysl. „Byl to velice dlouhý závod v podhorských a horských oblastech Španělska. Proto byla navigace tak důležita,“ vysvětluje Petreček.
Celý extrémní závod se týmy snaží zvládnou co nejrychleji, a proto i spánek se v jejich případě počítá spíš na minuty než na hodiny. „Nedostatek spánku se dá částečně natrénovat ježděním těchto závodů. Zbytek nám pomáhají překonat chemické přípravky, soustředěnost a dobrá nálada v týmu. Bez ní by síly došly rychle,“ pokračuje Petreček. V noci se přitom tým potřebuje koncentrovat nejvíce. „Každá přicházející noc je nejtěžší etapa závodu, my jsme jich zažili pět. Tady se to opravdu láme a týmy zde můžou ztratit spoustu cenných hodin. Orientace je daleko těžší a absence spánku je cítit na každém kroku,“ dodává Petreček.

Pětadvacet hodin týdně

Nejdůležitejšímu závodu sezony podřizovali závodníci také přípravu. „Připravovali jsme se celou sezonu. Trénovali jsme dlouhé pěti až deseti hodinové treky v horách, převážně v Beskydech a Tatrách. Na kole jsme jezdili tréninky i 250 kilometrů. Na kajaku jsme se pravidelně připravovali na Slezské Hartě. Týdně jsme v průměru natrénovali pětadvacet hodin, líčí přípravu Petreček.“ Celému týmu se ale tvrdý trénink vyplatil. Deváté místo je historickým úspěchem českých barev. „Miluji ten pocit, když se dostanu do cíle. V cíli se vše maže, odpadá únava a poslední kilometry člověka ženou k cílové pásce, skoro jako by závodil jen pár hodin. Po překročení cíle každý závodní pocítí euforii z dokončení tak těžkého závodu, radost a taky dojetí,“ uzavírá Petreček.