Severáci Uherkovi: Sbormistře, díky | E15.cz

Severáci Uherkovi: Sbormistře, díky

Bývalý sbormistr a zakladatel Severáčku Milan Uherek oslaví pětaosmdesátiny. V Domě kultury se na pódium postaví současní i bývalí Severáci.

Několikatisícové městečko by dali dohromady ti, kdo prošli dirigentskýma rukama sbormistra libereckého Severáčku Milana Uherka a jeho manželky Jiřiny. Jmenovalo by se Severáčkov nebo Uherkov. A bylo by to zpívající městečko. A i kdyby měli jeho obyvatelé v repertoáru jen věci, které upravil nebo složil sám sbormistr, byl by to dost dlouhý koncert.
Důkaz o tom podají v neděli 19. prosince v libereckém Domě kultury na svém tradičním vánočním koncertě. Ten letošní je věnovaný právě Uherkovi. Den před Vánocemi mu bude pětaosmdesát. I když ho už před třinácti lety vystřídali manželé Silvie a Petr Pálkovi a před necelými pěti lety jen Silvie Pálková, je Uherek stálým poradcem sboru.
„Obdivuji ho. Je úžasné, mít vedle sebe takovou osobnost. Inspirativní a lidskou. Je pořád duchem svěží, a když něco potřebuji, radí mi. Pomáhá mi s dramaturgií a stále nás sleduje. Velmi mě podržel v době, kdy náhle zemřel manžel, a já na sbor o téměř třech stovkách dětí zůstala sama,“ vysvětluje Silvie Pálková. S manželem přišla do Liberce v roce 1997. „Vlastně jsme nikdy nechtěli vést tak velký sbor, ale vybral si nás sám pan Uherek,“ říká Pálková. S manželem měli malý sbor v České Třebové. S ním vyjeli na soutěž a tam je slyšeli přátelé Milana a Jiřiny Uherkových. „Řekli, že vypadáme jako oni a že bychom mohli po nich sbor převzít. Po nějaké době jsme si nechávali od Milana Uherka podepsat knížku jeho vzpomínek. A on se nás zeptal: Nechtěli byste vést Severáček? A to nás nikdy neslyšel. Dal jen na své známé. Bylo to pro nás velké ocenění. A tak jsme se sbalili a přistěhovali do Liberce,“ vzpomíná dirigentka.
Vzpomínat budou i bývalí Severáci. Na koncertě zaznějí hlavně písně v úpravě Milana Uherka, které kdysi zpívali, a koledy v jeho aranži. Podle Pálkové by na jevišti mohlo stát čtyři sta i více zpěváků. „Od předškoláků až po ty, kteří už sami mají vnuky, a mnozí z nich míří do našeho předškolního sboru Plamínek,“ dodává Pálková. Diváci uslyší postupně všechna oddělení Severáčku. Vedle Plamínků to budou Broučci, hlavní sbory a dívčí komora. Gratulovat budou i muzikanti, například z libereckého divadla, kde Milan Uherek vedl sbor opery.
Koncert v Domě kultury začíná v neděli 19. prosince v pět hodin odpoledne.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!