Shora nedýchatelno, zezdola led, sníh a sůl | E15.cz

Shora nedýchatelno, zezdola led, sníh a sůl

Těžké dny zažívají Ostravané. Jakoby nestačilo, že ve městě nelze kvůli inverzím chvílemi dýchat, nelze v něm ani pořádně chodit.

Vyjít si ven z bytu může být pro mnohé Ostravany docela hrdinský výkon. A to už několik týdnů. Z chodníků se staly úzké uličky, kde si lidé musí dávat navzájem přednost, nebo rovnou ledové plochy, po kterých se nebaví klouzat už ani děti. „Děláme, co můžeme,“ zní shodně z obvodních radnic na otázku, jak se vyrovnávají s přívaly sněhu a množstvím ledu. Ne všichni s úřady souhlasí.
„Už jsem se dvakrát vymázl. Chodníky jsou absolutně neupravené. Hrozné je to u Mostu pionýrů stejně jako kolem radnice. Tam je to také strašné,“ líčí Josef Lukáš z centra Ostravy své pocity z ostravských ulic. Nejde o žádného vetchého důchodce. Lukáš je horolezcem a specialistou na lyžování v terénu. „Město na to kašle. Nedávno jsem byl v Brně a tam jsme nic takového neviděl,“ dodává Lukáš.
Vítězslav Bystroň z radnice centrálního obvodu vysvětluje, že Technické služby Moravské Ostravy a Přívozu vysílají uklízet sníh pětadvacet svých zaměstnanců a dalších pětadvacet nezaměstnaných, kteří vykonávají veřejnou službu. „Je zřejmé, že tento počet těžko může nahradit všechny vlastníky nemovitostí v obvodě, kteří měli v loňském roce odpovědnost za úklid přilehlých chodníků,“ vysvětluje Bystroň. Naráží na takzvaný chodníkový zákon. Co ještě loni museli uklízet majitelé domů, to letos mají dle nového zákona zvládnout obce.

Pacienti v sádře

Co je to vlastně od sněhu a ledu uklízený obvod? Svá území si uklízejí jednotlivé radnice v Ostravě samy. Některé mají své technické služby, jiné najímají soukromé firmy. A rozhodně asi nelze říci, že v jedné části Ostravy je uklizeněji, než v druhé. Byť srovnávání je velmi subjektivní záležitostí. Jana Lorencová, známá televizní publicistka, bydlí stejně jako horolezec Lukáš v centru města a tak kriticky jako on situaci nevidí. „Zpočátku to byla několik dnů naprostá katastrofa, ale v posledních týdnech je vidět, že se v centru s úklidem sněhu snaží. Nechci nikoho chválit, ale chodím teď docela s jistotou, že si nevyvrtnu kotník,“ míní Lorencová. V několika nočních směnách už během ledna vyvezli lidé z technických služeb z centra několik tisíc tun sněhu. „Rozpočet bude nutné navýšit a především obvod čeká nákladné odstranění škod na komunikacích,“ obává se důsledků perné zimy Bystroň. Zatím se v centru na obecních chodnících podle informací radnice zranilo deset chodců. Zda dostanou odškodné, o tom teprve rozhodne pojišťovna.
Že ulice nijak bezpečím nepřekypují, hlásí i městská nemocnice. Jen během víkendu ošetří lékaři na čtyřicet zlomenin. „To je několikanásobně více než v běžném počasí,“ hlásí Anna Vidiševská z nemocnice.
Ve velkém bojují s ledem a sněhem i v Porubě. Přesto už devatenáct lidí nahlásilo úřadu zranění z chodníků. Na Ostravě Jihu mají deset takovýchto oznámení. „To je o čtyři více než je průměr,“ informuje Michael Kutty z Ostravy-Jih.

Struska se solí

Přímo z porubských ulic odvezla specializovaná firma osm desítek náklaďáků se sněhem a ledem. „Do boje s nepříznivým počasím nasazujeme všechny síly,“ utvrzuje Jana Končítková z porubské radnice. Pavla Orzyová, která bydlí na Hlavní třídě, však uvádí, že chodníky uklizené vůbec nejsou. „Mě to zase až tak velké problémy nedělá,. Je to sice nepříjemné, ale do práce se vždycky nějak dostanu. Ovšem mojí mamince je šestaosmdesát let a mám strach, jen když si má zajít do obchodu. Pokud můžeme, chodíme jí i pro nákupy. Myslím, že dříve bývaly chodníky uklizenější. Teď to je jen posypané a mnohdy jen nějakým štěrkem, který si pan člověk nanosí i domů,“ dodává Orzyová.
Onen „nějaký štěrk“ je podle vysvětlení porubské radnice struska. Se solí se ředí v poměru 1:1. „Při velmi nízkých teplotách je účinnější, než samotná sůl,“ argumentuje Končítková.
Stejné materiály používají i další radnice ve městě.
„Je to jak kde. Někde se vám jde Na Fifejdách dobře, pak přijde sto metrů a nevíte, jestli vlastně netančíte,“ posuzuje stav chodníků na ostravském sídlišti Stanislav Filovjat. Už deset let si přivydělává tím, že uklízí sníh kolem některých domů na sídlišti. „Snažím se sníh co nejrychleji uklidit a vše posolit. Čím častěji, tím lépe. Jak napadne další sníh a vše zamrzne, začínají problémy,“ popisuje svoji techniku Filovjat. Uklízí přibližně dvacet metrů čtverečních chodníků. „Někdy to uklidím i dál, v místech, kde už nemám smlouvu. Vždyť se na to nedá dívat,“ přiznává uklizeč, že se v těchto dnech pouští do boje i se sněhem, který v uvozovkách už vůbec není jeho. Má za sebou už jednu velmi trpkou zkušenost. Na jednom z jím uklízených chodníků prý upadla jistá žena. „Po roce mi přišla od pojišťovny zpráva, že mám zaplatit padesát šest tisíc. Naštěstí jsme taky pojištěný proti způsobeným škodám. Ale jen na padesát tisíc, ten zbytek jsem musel doplatit ve splátkách,“ konstatuje Filovjat. „Ta dáma měla titul JUDr. A asi v tom uměla chodit. Dodnes netuším, jestli vůbec spadla a jestli to bylo skutečně na mnou uklízeném chodníku,“ stěžuje si Filovjat.
Paradoxně vůbec rozlohou největší ostravský obvod, Slezská Ostrava, je zatím bez jediného požadavku na odškodnění od padajících. Jako jediný z velkých Slezských obvodů. „Jsme více takovým vesnickým obvodem a k tomu uklízíme opravdu hodně,“ vysvětluje si anomálii mezi ostravskými obvody pokud jde o žádosti o odškodné Marie Stypková z úřadu ze slezskoostravské radnice.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!