Skalpel! A nádor je pryč | E15.cz

Skalpel! A nádor je pryč

Lékaři v karlovarské nemocnici umí zlikvidovat rakovinu prostaty. Ovšem když ji včas zjistí.

V Karlových Varech je to novinka. Pokud lékaři u pacienta zachytí včas rakovinu prostaty, nebude se už muset drkotat na operaci do Prahy. Takzvanou radikální prostatektomii, tedy operační zákrok, který nebezpečný nádor zcela odstraní, nově provádí i nemocnice v lázeňské metropoli. Konkrétně její urologické oddělení.
„Rakovina prostaty je druhý nejčastější nádor u mužů. V počátečním stadiu se dá operovat a pacient je vyléčený. Zdůrazňuji v počátečním stadiu a zdůrazňuji vyléčený,“ prohlásil primář urologického oddělení karlovarské nemocnice Karel Vlček po historicky první operaci tohoto druhu v Karlových Varech.
Lékaři ji tady provedli před týdnem. Předpokládají, že ročně jich bude něco kolem padesáti. U té první asistoval docent Roman Zachoval, primář urologického oddělení Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze. „Pacientů z této spádové oblasti je už dnes tolik, že jsme zavedli tuto operační metodu přímo v Karlových Varech,“ řekl Sedmičce.
Zavedení radikální prostatektomie podle něj představuje komfort pro pacienty v celém kraji. „Od nynějška tedy mohou podstoupit tuto operaci v Karlových Varech, bez dalekého cestování a změny prostředí.“
S tím má zkušenosti například třiapadesátiletý muž z Ostrova, který zákrok podstoupil před třemi roky v Praze. „Nejhorší bylo, že za mnou nemohla rodina. A cestování zpátky taky nebylo zrovna příjemné,“ vzpomíná. Metoda, kterou nyní začali používat karlovarští operatéři, není nová. Dosud však radikální prostatektomie všechny nemocnice v regionu míjela. Až si o ní řekli samotní lékaři karlovarské urologie. Zkušenosti jim pak předal právě docent Zachoval, který s nimi bude i nadále spolupracovat.
„Ročně v České republice onemocní karcinomem prostaty zhruba pět tisíc mužů a jejich počet se postupně zvyšuje. S tím, jak pacientů přibývá, se musí i rozšířit síť center, která takový zákrok budou provádět,“ uvedl Roman Zachoval. „Aby bylo takové centrum dobré, mělo by provést alespoň padesát operací ročně. A to zde vzhledem ke spádovosti předpokládáme.“ Pro muže v Karlovarském kraji, kteří rakovinou prostaty onemocní, to znamená šanci na včasnější provedení operace, a tím i úplné vyléčení. Od okamžiku stanovení diagnózy by měl být pacient do měsíce na stole chirurgů. Při zákroku, který v karlovarské nemocnici provádějí lékaři Tomáš Hlavatý a Aleš Dvořák, dojde k odstranění celé prostaty včetně pouzdra. A s ní i nádoru. „Jedná se o život zachraňující operaci,“ uzavřel Josef März, náměstek lékařské péče v karlovarské nemocnici.
Rakovina prostaty se týká mužů ve věku většinou přes padesát let, výjimečně pod touto věkovou hranicí.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!