Skanska přináší na trh nízkoenergetické byty | E15.cz

Skanska přináší na trh nízkoenergetické byty

Ochlazení poptávky, které v posledních měsících s větší či menší intenzitou pociťují bytoví developeři v České republice, dává prostor pro vznik projektů s vyšší přidanou hodnotou.

Právě v těchto dnech přichází Skanska jako první velký developer v zemi s nabídkou energeticky úsporných bytových domů.

V úvodní etapě projektu Milíčovský háj jih a východ v Praze 11 je 66 bytů ve standardu Komfort EKO, který díky rekuperačnímu systému větrání a zateplení fasády umožňuje ušetřit 40 až 50 procent nákladů na vytápění. Investice do energeticky úsporných projektů je pro Skanska logická jak celosvětově, tak i v rámci České republiky. Vlajkovou lodí je například budova ČSOB, která za svou environmentální příznivost získala již řadu architektonických, stavebních i ekologických ocenění, nebo například Seminární centrum v Hostětíně - první pasivní dům v zemi určený pro veřejné využití. „Pro klienta, ať už jde o soukromou či veřejnou instituci, nebo občana je podstatné, že energeticky úsporný dům umíme vymyslet i postavit,“ říká Petr Fanta, generální ředitel Skanska Reality.

#####Pouze mírné ochlazení poptávky

Postupné ochlazování poptávky na trhu bydlení je patrné od jara, Skanska jej ale pociťuje zatím jen mírně. „Zatímco v lednu a únoru jsme oproti minulým letům prodávali dvojnásobek bytů, od jarních měsíců začala poptávka slábnout. Od září se ale trend začal lámat a nyní jsme jen přibližně 10 procent pod plánovanými prodeji,“ komentuje ředitelka prodeje a marketingu společnosti Skanska Reality Naděžda Ptáčková. „Zájem o byty zde stále je, klienti jsou pouze náročnější, hledají silné developery a zajímavé projekty. Naší výhodou je i to, že pro financování projektů nečerpáme bankovní úvěry, ale využíváme silného finančního zázemí naší mateřské společnosti,“ dodává Petr Fanta.

#####Nízkoenergetické bydlení v zeleni

Projekt Milíčovský háj jih a východ v ulici Novomeského v Praze 11 je společným dílem developera, renomovaného architektonického studia QARTA ARCHITEKTURA a předních odborníků v oblasti nízkoenergetického bydlení.

V první části areálu vznikne celkem 120 bytů 1+kk až 5+kk, z toho 66 nízkoenergetických ve třípatrových viladomech, které doplní 54 byty ve standardu Rodina. Bytové domy a viladomy budou po dokončení obklopeny zelení a odpočinkovými plochami, které podtrhnou charakter stavby. Celkem projekt nabídne 750 bytů, z toho 170 v nízkoenergetické variantě.

„Energeticky úsporné bydlení je na vzestupu, ale v Česku se dosud stavěly pouze rodinné domy, s většími projekty zde chybí zkušenost. Milíčovský háj proto chápeme jako velkou výzvu a důkaz toho, že je možné zkombinovat ekologickou efektivitu a přírodní materiály s moderními architektonickými principy,“ říká jeden z architektů projektu Jiří Řezák ze studia QARTA ARCHITEKTURA. Energetická náročnost budov určuje množství energie spotřebované při jejich standardizovaném užívání.

U domů se hodnotí dva aspekty - obálka budovy a její celková energetická náročnost. Množství spotřebované energie vyjadřuje sedm pevně daných kategorií A až G, příslušná hodnota je uvedena na tzv. energetickém štítku obálky budovy nebo na průkazu energetické náročnosti budovy. V kategorii A jsou pasivní domy, G označuje stavby mimořádně nehospodárné.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!