Škody může snížit varování pojišťovny | E15.cz

Škody může snížit varování pojišťovny

Obce nyní mohou získávat od pojišťovny varování před blížícími se přírodními pohromami. Obyvatelé se tak mohou na ně připravit a minimalizovat vzniklé škody. UNIQA pojišťovna rozšířila od září letošního roku systém včasných informací o blížícím se větším výkyvu počasí i na pojištěné obce.

Preventivní hlášení mohou dostávat starostové i záchranné a bezpečnostní složky. Služba MeteoUNIQA zajišťuje klientům této pojišťovny varování před nepřízní počasí podle zadaného PSČ. Ocenit ji už mohli například při srpnových bleskových povodních a krupobití v Praze. Od července 2009, kdy je bezplatný servis pro individuální uživatele zaveden, se zaregistrovalo již 30 tisíc privátních klientů UNIQA, kteří doposud obdrželi přes 300 tisíc varovných zpráv formou SMS nebo e-mailu.

#####Výkyvy počasí stále častější

UNIQA pojišťovna v posledních letech registruje stále častější náhlé lokální výkyvy počasí, které mají za následek velké materiální ztráty a někdy i újmu na zdraví a životech lidí. V obcích je hlavní odpovědnost za ochranu hodnot a organizaci preventivních nebo záchranných opatření zejména na jejich starostech. Ti se mohou nyní registrovat do služby MeteoUNIQA, která jim umožní dostávat varovné esemesky nebo e-maily v zájmu účinné obecní přípravy na nepříznivé počasí a koordinace jednotlivých složek. Současně také mají nepřetržitý přístup na speciální webovou stránku www.meteo-varovani.cz, kde uvidí všechna aktuální lokální varování v příslušném barevném provedení podle očekávané síly nepřízně.

Zástupci obcí mohou díky takovému přehledu lépe komunikovat i mezi sebou navzájem. MeteoUNIQA informuje o blížící se vichřici nad 100 kilometrů za hodinu, bouřkách spojených se silným deštěm, krupobití, přívalových deštích od 30 milimetrů za šest hodin, novém sněžení nad pět centimetrů za stejnou dobu i o namrzajícím dešti. Zprávy mohou v případě jasnějšího vývoje počasí dorazit s předstihem jednoho dne nebo několika hodin, v případě náhlého obratu desítky minut před vypuknutím nepohody. „Vždy má však klient alespoň minimální náskok, aby mohl přeplánovat svůj program a zabránit škodám,“ podotýká mluvčí UNIQA pojišťovny Eva Svobodová.

#####Nonstop provoz

[file:7697:small:right]

Meteorologové přitom připouštějí v poslední době obtíže při předpovídání počasí, které se vyvíjí zcela nevyzpytatelně, čímž snižuje spolehlivost prognóz starých třeba pouze jeden den. Naproti tomu služba MeteoUNIQA funguje na základě monitoringu vývoje počasí prováděného partnerskou společností UBIMET International AG v nepřetržitém směnném provozu. Vzhledem k sofistikovanému softwaru a operativní komunikaci přes e-mail nebo SMS může být varování vysláno kdykoli v okamžiku vyhodnocení rizika s potřebným předstihem pro jakoukoli lokalitu.

*

Přesná předpověď pro konkrétní lokalitu

Vyhodnotí-li experti blížící se výkyv počasí jako extrémní, rozešlou zprávu o něm předem dohodnutou formou klientům UNIQA, které by mohl ohrozit. Obsahem zprávy je specifikace druhu nepříznivého počasí, upřesnění jeho síly a času, kdy by mělo nastat. Informace dorazí s dostatečným předstihem minimálně několika hodin. Další podstatnou výhodou je, že místo všeobecné předpovědi počasí pro regiony nebo celou republiku obdrží klient vždy jen informace týkající se cíleně místa podle jím zvoleného PSČ. Taková zpráva dává klientům možnost včas zareagovat, přizpůsobit plány nebo zabezpečit majetek před poškozením.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!