Škola je opuštěná. Nikdo ji nechce. | E15.cz

Škola je opuštěná. Nikdo ji nechce.

Bývalá škola v Zimném dole měla sloužit seniorům. Jediný zájemce od smlouvy ustoupil. Co s ní bude dál?

Nikola Klimšová
Orlová

Velká budova bývalé školy v Zimném Dole v Orlové – Městě začíná pomalu ale jistě chátrat. Úředníci si přáli, aby sloužila důchodcům. Jediný zájemce od koupě školy však odstoupil a o budovu zatím nemá nikdo jiný zájem.
„Je velká škoda, že je škola nevyužitá a chátrá. Slyšela jsem totiž, že je v ní dobře vybavená kuchyň a také tělocvična. Úředníci z města by se o to měli více postarat,“ řekla místní Danuta Grzesztíková. I další z místních si myslí, že by budovu měli úředníci rychle obsadit, než ji vandalové rozkradou. „Je smutné, že školu nikdo nevyužívá. Kdysi jsem sama do ní jako školačka chodila, bylo tam fajn. S tím, že by škola mohla sloužit, jako zařízení pro důchodce souhlasím. Starých lidí totiž přibývá a domovů pro ně je málo. Doufám, že se nějaký zájemce o budovu najde, jinak ji vandalové zdevastují a rozkradou,“ míní Edita Slaninová.
Již před dvěma roky orlovští zastupitelé odhlasovali prodej školy jedinému zájemci. Tím byla společnost Domácí péče SOS z Orlové – Poruby. Ta měla v budově zřídit služby pro důchodce a nemocné s dvaceti čtyř hodinovou stálou péčí po dobu nejméně pěti let. Majitelé společnosti však po dlouhých průtazích úředníkům až v prosinci řekli, že školu koupit nechtějí. „Ještě v létě minulého roku nám zástupci Domácí péče ukázali potvrzení České spořitelny, že u ní žádají o úvěr, aby mohli školu zaplatit. Koupit školu měli nejpozději do konce loňského září,“ řekla mluvčí města Nataša Cibulková. Úředníci však marně čekali. Na zájemce se několikrát obraceli a nakonec jim dali ultimátum. „Zaslali jsme jim písemnou výzvu, aby nám předložili návrh smlouvy k převodu nemovitosti, a to nejpozději do loňského 7. prosince. Tři dny před vypršením termínu nám majitelka firmy po telefonu řekla, že o koupi už nemají zájem,“ dodala Cibulková. Na úřední desce tak dnes visí záměr o prodeji nebo pronájmu bývalé školy včetně pozemků a příslušní úředníci musí provést aktualizaci znaleckého posudku pro odhad obvyklé tržní ceny. „V době krize jsme záměr vyhlásili bez omezení. To znamená, že už nepožadujeme využití budovy jen pro sociální účely. Samozřejmě se snažíme osud školy vyřešit co nejdříve, aby objekt nechátral, ale ne za každou cenu. Přece jen se jedná o klidnou lokalitu,“ uvedl místostarosta Orlové Radislav Mojžíšek.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!