Skrz sníh a mráz k umístění na bedně | E15.cz

Skrz sníh a mráz k umístění na bedně

Dvacetiletý Jan Zemaník si na začátku prosince doběhl pro dělené třetí až čtvrté místo na Pražské stovce.

Člen atletického oddílu TJ Slezan Frýdek-Místek a týmu Podlysáci Jan Zemaník už pravidelně obsazuje vrchní příčky extrémních vytrvalostních závodů. Potvrdil to začátkem prosince i na Pražské stovce, kde si společně s Markem Navrátilem doběhl pro dělené třetí až čtvrté místo.
„Když jsem na podzim absolvoval Pět beskydských vrcholů, řekl jsem si, že to pro tuto sezonu bude stačit. Můj sportovní duch je po několika týdnech proti, a tak se vydávám ještě na Pražskou stovku,“ vysvětluje Zemaník.
Po příjezdu do Mýta se musí frýdecko-místecký vytrvalec nejprve zorientovat. „Je strašná zima. Všude plno sněhu. Naštěstí nás na místo startu nasměruje plakát u nádraží. Přicházíme do restaurace, kde už je hodně veselo, ale servírka mě ujišťuje, že právě tady začne Pražská stovka,“ popisuje rodák z Frýdku-Místku.

Překvapení na startu

Závodníci čekají na hlavního pořadatele, ale o půl dvanácté v noci už může všechno začít. Mladého běžce na startu překvapuje fakt, že si nemůže nechat převézt věci do cíle.
„Ozývá se akorát, kdo dostane razítko, může vyrazit. Takže se pro něj co nejrychleji cpu a hned se vydávám vstříc trase dlouhé 119 kilometrů,“ vrací se atlet Slezanu Frýdek-Místek ke startu Pražské stovky.
První polovina Pražské stovky vede z Mýta do Hostomic. Několik metrů po startu se Zemaník přidává k polskému závodníkovi a k Marku Navrátilovi, kterého už trochu zná.
„Potkali jsme se na Pěti beskydských vrcholech,“ říká Zemaník.
Závod začíná. Zemaník se musí vypořádat s trasou, jejíž převýšení je 3100 metrů. „Oproti závodům v Beskydech to nic není. Jenže všude je tma, sníh a mráz. Cestičky nejsou skoro vůbec prošlapané, takže to není žádná legrace,“ komentuje Zemaník.
Závodníci to nemají vůbec jednoduché. Zatímco většina lidí spí, oni se prodírají s čelovkami nástrahami celé tratě.
„Noční etapy jsou náročné na orientaci a sledování značek. Musíte být pořád ve střehu. Celou dobu běžím s Markem, Ireneuszem Walugou a ze začátku se s námi drží ještě jeden Čech a Tomáš Svoboda, kterého znám z Lysa cupu,“ popisuje Zemaník.
Zhruba na čtyřicátém kilometru musí celé startovní pole překonat ostré stoupání. V tu chvíli Zemaník zahlédne v dálce soupeře, kteří jsou v té době na čele. „Jsou to Ukrajinci. Vyrovnaným tempem je společně s Markem dotahuju a nějaký čas jsme dokonce ve vedení všichni najednou,“ upozorňuje dvacetiletý běžec.
Po krátké době se ale vedoucí skupina rozděluje. „Oddělil se Polák, Ukrajinci běželi spolu a já s Markem jsme taky zvolili jiný postup,“ vypráví Zemaník.
Do Hostomic, kde je závod přesně v polovině, dobíhá duo Zemaník, Navrátil osamocené. V restauraci, kde je kontrola, sedí čtyři soupeři. „Dva se po našem příchodu okamžitě zvedají a pokračují v závodě. Zbylí dva však sedí dál a vypadají hodně unaveně. Já i Marek doplňujeme tekutiny a hned pokračujeme dál,“ líčí Zemaník.

Náročnější polovina

Denní část závodu vede většinou lesem. Místy je prohrnutá pro běžkaře, ale i tak stojí závodníky spoustu sil. „Běžet se dá jen ojediněle. Navíc ztrácíme asi hodinu hledáním dvou kontrol. Z telefonátu zjišťujeme, že první z nich pořadatelé nestihli umístit a druhá je trochu jinde než jak je zakreslená v mapě,“ zdůrazňuje mladší z české dvojice.
Před doběhnutím do cíle musí Zemaník se svým kolegou ještě jednou použít čelovku.
„Myslel jsem, že už jí nebude třeba, ale opak je pravdou. V Praze ještě trochu bloudíme, ale když se napojujeme na cyklostezku, je už to kousek. Byť ke konci ještě šplháme Modřanskou roklí, kde je sklon srovnatelný se severní sjezdovkou na Lysé. Hodně to bolí, ale takové okamžiky k podobným závodům patří,“ utvrzuje Zemaník.
Společně s Markem Navrátilem si Jan Zemaník dochází pro dělené třetí až čtvrté místo. „Po dokončení závodu jsem hodně unavený, ale hlavně spokojený, že jsem dokázal bojovat na špici. Příští rok se mi to doufám povede taky,“ zakončuje Zemaník.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!