Slivenec plánuje rekonstrukci svého centra | E15.cz

Slivenec plánuje rekonstrukci svého centra

Městská část Praha-Slivenec patří mezi menší pražské části, má zhruba 2700 trvale přihlášených obyvatel a další možná tisícovka zde bydlí přechodně. Zdejší radnice se snaží původně zemědělskou obec za hranicemi Prahy zatraktivnit a přizpůsobit ji potřebám dnešní doby. Nyní se pustila do rekonstrukce centra obce.

Podle starostky Slivence Jany Plamínkové má radnice připravený projekt za zhruba 30 milionů korun. Jedním milionem korun přispěje město Praha, a to na pořízení prováděcí dokumentace a na první etapu rekonstrukce, o další finanční pomoc chce radnice žádat z evropských fondů, konkrétně z programu Praha - Konkurenceschopnost. „Centrum je dnes zanedbané, chceme ho pro naše občany zatraktivnit, abychom se nestali pouze další noclehárnou Prahy,“ říká dále starostka. V minulosti se totiž občané Slivence živili především zemědělstvím, dnes se sem stěhují lidé, kteří pracují zejména v centru Prahy.

#####Přibudou klidové zóny

Revitalizace centra začala už v loňském roce, kdy se zrekonstruoval rybník v centru obce. Ten se dočkal velmi nešťastné úpravy v 70. letech minulého století, která ho velmi znehodnotila. „Pokud dostaneme dotaci z fondů EU, chtěli bychom pokračovat tím, že zde vybudujeme odpočinkové plochy, chceme také zklidnit dopravu v okolí naší školy a vybudovat alespoň v centru chodníky kolem hlavní komunikace,“ popisuje slivenecká starostka. Tato městská část už loni žádala o příspěvek z evropských fondů, bohužel ale neuspěla. Pokud se podaří dosáhnout kladného vyřízení žádosti letos, začnou stavební práce na jaře příštího roku. Slivenec také bojuje s poměrně špatným stavem komunikací na téměř celém území obce, což je dáno tím, že se zde dosud na polovině území nevybudovala kanalizace, a není tedy možné silnice řádně opravit. „Rekonstrukce komunikací by byla velmi potřebná už třeba jen proto, že ani hlavní silnice nemají chodníky. To je dneska bezpečnostní hazard,“ upozorňuje starostka s tím, že investice do kanalizace je věcí pražského magistrátu.

#####Atraktivní místo pro bydlení

Slivenec je dnes místem vyhledávaným pro bydlení, v posledních měsících se zde dokončilo hned několik bytových projektů. Například společnost Galstian a Galstian tu realizovala výstavbu několika desítek řadových domů a vil, svůj projekt zde dokončil i Central Group. Pozemky v centru obce vlastní pro svůj záměr postavit zde bytové domy a vily společnost Mramorka. Jedním z největších projektů momentálně realizovaných na území Slivence je projekt Řepkové pole společnosti ABBEY. Na atraktivitě Slivenci přidá plánované prodloužení tramvajové trati z Barrandova mezi Holyni a Slivenec. Slivenecká radnice by ráda vyřešila přechod Barrandovské radiály vybudováním zeleného mostu, který by spojil Chuchelský háj a Prokopské údolí, záleží ale na finančních prostředcích, které budou k dispozici.

#####Šance pro soukromé investory

Podle starostky Jany Plamínkové je zájem investorů o Slivenec velký, pozemků, na kterých by se ihned dalo stavět, je však málo. Zdejší radnice by také ráda navázala užší kontakt se soukromými investory a požádala je o spolupráci s nutnými investicemi. „Potřebovali bychom například novou mateřskou školku,“ pokračuje starostka. Ta si rovněž trochu posteskla nad prací minulého vedení radnice, které rozdávalo kladná vyjádření ke stavbám na počkání, aniž by se s investory dohodlo na nějaké spolupráci.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!