Slovenská vláda chce pomoci splácet půjčky na bydlení | E15.cz

Slovenská vláda chce pomoci splácet půjčky na bydlení

Slováci, kteří v důsledku světové hospodářské krize přišli o zaměstnání a nemají jiné zdroje na placení úvěrů, se od října dočkají pomoci od slovenské vlády se splácením půjčky na bydlení. Státní pomoc bude určena lidem, kteří ztratili práci po začátku letošního roku a půjčku si vzali do konce loňského roku.

Výše úvěru poskytnutého na financování bydlení přitom nesmí překročit 83 tisíc eur (2,15 milionu korun). Zájemci o státní pomoc budou muset rovněž předložit čestné prohlášení, že nemají nezaplacené závazky vůči státu. Dlužníci, kteří splní předepsané podmínky, budou moci požádat o zařazení do programu pomoci do konce příštího roku. Banka jim během prvních šesti měsíců nejprve navrhne například nový splátkový kalendář nebo se s nimi dohodne na odkladu splátek. Po půlroce přijde na řadu finanční pomoc státu, žadatel ji však bude muset později vrátit. Státní agentura převezme za dlužníka úhradu maximálně 70 procent upravené splátky po dobu šesti měsíců. Zbytek uhradí žadatel.

„Pokud bude dlužník řádně splácet po dobu šesti měsíců své závazky, bude možné prodloužit dobu o dalších šest měsíců v závislosti na průběhu hospodářské krize a dalších faktorech,“ uvedlo ministerstvo financí. Jestliže nebudou dlužníci schopni splácet úvěry na bydlení ani po uplynutí 18 měsíců, bude moct banka vymáhat pohledávku standardním způsobem. Objem státní pomoci ministerstvo neupřesnilo. Slovenská bankovní asociace nicméně odhadla, že při nárůstu nezaměstnanosti o každých 10 tisíc lidí stoupne počet nesplacených úvěrů o tisícovku. To si vyžádá státní pomoc ve výši 2,8 milionu eur. Od ledna do května počet nezaměstnaných stoupl o zhruba 70 tisíc na téměř 290 tisíc lidí.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!