Snoubenci na svatbách šetří, služeb salonů využívají málo | E15.cz

Snoubenci na svatbách šetří, služeb salonů využívají málo

Datum 9. 9. 2009 naplní kladenskou obřadní síň. Salonům ale zisky nezachrání. Svatebčané v době krize šetří hlavně na šatech a doplňcích.

Majitelé kladenských svatebních salonů se shodují, že je citelně postihla ekonomická krize. Ještě loni si budoucí snoubenci pronajímali či kupovali v salonech kompletní služby. Slušně vydělávali fotografové, výrobci oznámení, taxikáři i květináři. Letošní sezonu musí o zákazníka tvrdě bojovat.

Nevěsta se obléká
na úkor ženicha

Tržby svatebním salonům na Kladensku klesly proti loňskému roku o desítky tisíc korun. „Nevěsta se sama nalíčí, známá ji učeše, svatebčané si sami vytisknou oznámení,“ říká Věra Nováková ze svatebního salonu Pavouček.
Nevěsta se nyní podle ní obléká na úkor ženicha. „Kolikrát se mi už stalo, že nevěsta vybrala drahé šaty a ženich se oblékl do laciného a vůbec se k sobě nehodili,“ podotýká Nováková.
Ženichové z Kladenska si pro košile i boty chodí stále častěji k levným asijským prodavačům. Podle odborníků je to proto, že drahou košili nebo i boty už po svatbě příliš neužijí.

Svatebčané se obejdou
bez taxikářů

„Proti loňsku jsou tržby menší. Nevěsty vyžadují levnější zboží. Přepočítávají i počet oznámení. Muži si kupují ty nejlevnější boty,“ vysvětluje majitelka nejstaršího kladenského salonu Vlasta Rájková.
Letos kladenští svatebčané za veselky utratili v průměru sedmdesát tisíc korun. „Největší výdaje jsme měli s hostinou. Původně jsme počítali, že bude svatba stát šedesát tisíc, ale konečný účet byl vyšší,“ říká Kateřina Skybová z Kladna.
Podle provozovatelky společenského salonu Gabriely Šrobové si nevěsty loni půjčovaly i kupovaly drahé šaty, letos mají o polovinu menší obrat. „Půjčujeme ty nejlevnější věci,“ dodává Šrobová.
Ovšem i v době krize se najdou výjimky, které za svatbu utratí statisíce korun. „Svatba nás vyšla na 250 tisíc korun. Obešli jsme se bez taxikářů, svatbu nám odjezdili známí,“ říká novomanžel Jiří Nedvěd.
Kdyby se kladenské taxislužby letos spoléhaly na to, že si přilepší na svatbách, neuspěly by. „Poslední velkou svatbu jsme vozili někdy v únoru. Od té doby nic a nemáme ani objednávku na příští týdny. Ještě loni jsme přitom jezdili až čtyři velké svatby měsíčně,“ bilancuje majitel taxislužby Luděk Královic.

Tržby klesají květinářům
i zlatníkům

Více tržeb nemají ani prodejci květin. „Loni jsme měli objednávky na zhruba sto svateb, letos jich je o dvacet méně. Lidé utratí za svatební květiny průměrně tři tisíce korun,“ říká aranžérka Kateřina Nelibová z květinářství Bellis.
Snoubenci začali šetřit také na prstýncích. „Mám objednávky na prstýnky, které vyjdou na pět tisíc korun za pár. Počet zakázek proti loňsku klesl. Lidé si objednávají snubáky v levnějších obchodech nebo přes internet. Jsem ale optimista. Krizi jsem čekal mnohem horší,“ říká zlatník Radim Havlíček.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Články odjinud