Soudkyně: Věznici potřebujeme | E15.cz

Soudkyně: Věznici potřebujeme

Nová předsedkyně okresního soudu Hana Kurfiřtová nechce prodávat bývalou věznici.

Hana Kurfiřtová před nedávnem vystřídala dlouholetou předsedkyni hradišťského okresního soudu Marii Chmelařovou. Zatím je vedením pouze pověřená. Přesto právě ona hraje důležitou roli v tom, jaká budoucnost čeká bývalou věznici v Uherském Hradišti. Budovu před šestnácti lety koupil stát od města a stále ji vlastní ministerstvo spravedlnosti.

Vaše předchůdkyně vždy tvrdila, že soud věznici potřebuje. Máte stejný názor?

Ano, souhlasím s tím.

Radní už ale byli připravení zaplatit za ni šestnáct a půl milionu korun. Co na to říkáte? To je vyloučené. My ji potřebujeme. A když už bychom se rozhodli ji prodat, tak rozhodně za vyšší částku, než chtějí radní. Podmínky prodeje určuje zákon, a ten nechci porušovat. Tato suma je poloviční, než bychom měli požadovat.

V této chvíli prodej stojí, protože máte ve věznici uložené archivní spisy. Jaké s ní máte další záměry?

Máme tam archiv, na který jiné místo nemáme. S budovou máme naprosto jasné plány. Opravíme ji a přestěhujeme tam okresní soud.

Myslíte, že ministerstvo na takovou opravu najde potřebné miliony?

Té myšlenky se nevzdávám. Věřím, že peníze se najdou. Možná ne příští rok ani ten další, ale za tři čtyři roky ano. Nebudeme se věznice zbavovat jen proto, že právě teď to s rekonstrukcí nevypadá růžově.

Budova, o které mluvíme, ale není jen tak ledajaká. Jsou v ní cely, ve kterých třeba v padesátých letech seděli političtí vězni.

To víme. Byla jsem se tam podívat a zážitek je to opravdu silný. Nechceme věznici bourat. Je jasné, že tam část cel může zůstat jako pietní místo, memento. Nechceme vystupovat jako ti, kdo brání zachování minulosti. Tak to není.

Možnost, že byste se přestěhovali na jiné místo, nepřipouštíte?

Žádnou jinou variantu nevidím. Rekonstrukce věznice, kterou soud spravuje devět let, je nejlepší. Pro nás je to jistota, že budeme pracovat v důstojnějších prostorech než dosud. Jde hlavně o větší kapacitu, modernější jednací síně, oddělené vstupy pro zaměstnance soudu, návštěvníky, eskortní službu a prostory pro okresní státní zástupce.

Nebyla by levnější stavba nové budovy než oprava chátrající věznice?

Možná ano, ale kde? O žádném vhodném místě ve městě nevím. A stavět soud takzvaně na zelené louce mimo město, někde na okraji, jako je to ve Zlíně, není, myslím šťastné řešení.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!