Sousedé: Frýdek-Místek? To jsou Beskydy a rivalita | E15.cz

Sousedé: Frýdek-Místek? To jsou Beskydy a rivalita

Redaktoři Sedmičky se zeptali dohromady sto lidí z Ostravy, Opavy a Karviné na to, co si představí, když se řekne Frýdek-Místek. Nejčastější odpovědí byly Beskydy. O městě a jeho obyvatelích toho moc nevědí.

Když se řekne Frýdek-Místek, především lidem z Ostravy a Karviné se nejčastěji vybaví, že je to město pod Beskydami. Jezdí přes Frýdek-Místek do Beskyd na túry, na lyže, mají tam chaty. Průzkum Sedmičky také ukazuje, že Aquapark Olešná, který mnozí místní kritizují, přesahuje jako jedna z mála věcí hranice města. Jezdí tam hlavně Ostravané. „Z Ostravy jsme tam za chvíli a u nás nic takového není. Jezdíme tam pravidelně,“ říká například Jindřich Tomšík. Mnozí dotázaní z Ostravy a Karviné si Frýdek-Místek spojují s nedalekými Nošovicemi proslulými tím, že si tamní zemědělskou půdu vybrali Korejci pro stavbu automobilky Hyundai. „Pracuje tam plno známých,“ shoduje se několik obyvatel Karviné, která je od Frýdku-Místku vzdálená čtyřicet kilometrů. Ostravané, kterých jezdí do beskydské přírody nejvíce, si vybavují dopravní zácpy na čtyřproudovém průtahu městem. V pátek odpoledne, když utíkají ze začouzené Ostravy do hor, jsou kolony největší.
Podobně jako Karvinou si někteří Ostravané spojují Frýdek-Místek s tím, že jsou tam u moci komunisté. Nevědí, že po osmi letech se vedení radnice obejde bez nich. „Že tam vládnou komunisté není pro Frýdek-Místek dobré vysvědčení. To mne na tomto jinak pěkném městě odpuzuje,“ říká Jana Komárová z Ostravy.

Směšná rivalita

Obyvatelé Opavy vnímají Frýdek-Místek trochu odlišně. Do Beskyd nejezdí tak často, mají to jen do Frýdku-Místku přes padesát kilometrů. Město si spojují nejvíce s rivalitou mezi Frýdečany a Místečany. A trochu se tomu smějí.
„Mám ve Frýdku-Místku známé. Teda v Místku. Dokážou hodiny mluvit o tom, proč je Místek lepší než Frýdek. Slyšel jsem, že se organizují na internetu. Je to legrační. My je vnímáme jako jedno město a oni to nemohou přežít,“ říká Radim Hájek z Opavy. Pavla Klánicová potvrzuje, že je tato rivalita přenosná i na přistěhovalce. „Kamarádka se nastěhovala do Frýdku-Místku. Jako člověk zvenčí to vnímala jako každé jiné město. Teď už také nadržuje Místku, protože tam bydlí,“ říká Klánicová.
To, že Frýdek-Místek je zvláštní tím, že se skládá ze dvou měst, jejichž obyvatelé si dodnes zakládají na tom, že jsou z toho či druhého, považují za hlavní rys města i někteří lidé z Karviné a Ostravy.
Hlavně pro starší lidi z Opavy je synonymem Frýdku-Místku zaniklá textilka Slezan. I v Opavě totiž mnoho lidí pracovalo v textilním průmyslu. Také bylo několik textilních továren. V Karviné Sedmička potkala lidi, kteří uvedli, že ve Frýdku-Místku nikdy nebyli. Bylo jich asi pět. V Opavě jich bylo ještě více, asi čtvrtina oslovených. „Vím, že Frýdek-Místek existuje. Nevím ale, co tam mají, jak žijí. Nemám představu,“ říká Leona Macháčová z Opavy.

Horalé a zemědělci

Podle lidí z Opavy, Ostravy a Karviné nejsou obyvatelé Frýdku-Místku ničím typičtí. Tak odpovídala většina oslovených. Mnozí ale přiznali, že je vůbec neznají. Někteří lidé z Karviné si do nich trochu rýpli. „Jsou zapšklí, s komplexem maloměsta,“ tvrdil jeden dotázaný. „Lidé, co přešli z okurek na auta,“ posmíval se další. Zazněly i odpovědi, že jsou to horalé, zocelení zemědělci, lidé zvyklí na práci a chladnější počasí, a také oceláři.
Opavané vnímají obyvatele Frýdku-Místku lépe než Ostravany. Čtrnáct dotázaných je považuje za otevřené a přátelské. Srovnávají je přitom s lidmi z Ostravy, kteří jsou podle nich uzavřenější. „Lidé jsou to přátelští, člověk se s nimi normálně pobaví. Ne jako když mluvíte s typickým Ostravákem. I ta jejich řeč je normální,“ říká například Marek Pražák.
Když se Sedmička ptala na osobnosti Frýdku-Místku, většina lidí si na nikoho nevzpomněla. V Ostravě uvedlo šest dotázaných horolezce Libora Uhra. V Opavě si více lidí vzpomnělo na to, že tam působil básník Petr Bezruč. Zdůraznili ale, že je více jejich, protože se v Opavě narodil. Lidé z Karviné si kromě Bezruče vybavili zbojníka Ondráše, herečku Ivanu Chýlkovou a písničkáře Pavla Dobeše.
A čím se může Frýdek-Místek chlubit? Podle Ostravanů je největší chloubou města Aquapark Olešná, sportovní hala a okolí Ostravice. „Frýdek-Místek znám poměrně dobře. Jezdím tam služebně. Pořád je to takové divné dvojměstí s dvěma centry. Skvělé jsou Beskydy, doslova za dveřmi, také pěkně upravené břehy Ostravice. To v Ostravě nemáme,“ říká Karel Duda z Ostravy.
Opavané dali také nejvíce hlasů aquaparku, pak Frýdeckému náměstí se zámkem. V Karviné považuje řada lidí za chloubu Frýdku-Místku hory, Aquapark Olešná, Frýdecký zámek, zimní stadion. Jeden dotázaný si vzpomněl na medový zákusek Marlenka, který vyrábí arménský podnikatel.
Jednotlivci vyzdvihli cyklotrasu Frýdecký okruh, automobilku Hyundai, nebo hospodu Vagón. „Co můžeme Frýdku a Místku závidět, je čistý vzduch,“ řeklo několik lidí z Karviné.
Našli se i tací, které neznalost zamrzela. „Čteme o Římu, Paříži, ale o nedalekém městě nevíme skoro nic. Je to škoda,“ shrnuje Alena Milianová z Opavy.

Souhlasíte s pohledem sousedů na Frýdek-Místek?

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!