Španělsko preferuje rezidence | E15.cz

Španělsko preferuje rezidence

Ve Španělsku jsou zdravotní a sociální budovy i zařízení státní, patří pod správu regionů, měst a obcí. Vedle státního systému v této jihoevropské zemi samozřejmě fungují i zcela soukromá zdravotně-sociální zařízení.

Pokud jde o penziony pro důchodce, nutno říci, že se nejedná o klasickou realitní činnost. Budovy jsou státní nebo obecní. Ze své praxe jako odhadce nemovitostí mohu potvrdit, že dokonce vyšší státní orgány destinují obcím nemovitosti i pozemky do majetku a ty je pak využívají pro sociální účely.

Konkrétně například pro denní sociální kluby pro seniory. Tyto kluby jsou v každé obci a ve městech pak v každé čtvrti.

Je to nejrozšířenější státní služba pro seniory od 60 let nejenom pro zdravé, ale i postižené. Jedná se spíše o sociální služby, vzhledem k tomu není možné v centru přespat. Měsíční poplatek je od 250 korun. Pokud jsou nemovitosti v soukromém vlastnictví, provozují najemní činnost (i s trvalým bydlištěm pro rezidenta), spolu se službami pro seniory, třeba i nadstandardními, které pak podléhají příslušným státním orgánům této činnosti. Ve Španělsku je snaha preferovat pobyt seniorů v jejich bydlišti před hospitalizací v penzionech. Proto stát podporuje celou řadu služeb pro důchodce, jako jsou služby telefonní asistence, pomoci v domácnosti, služby denních klubů a nočních center v závislosti na potřebách daného seniora.

Pro klasické penziony má Španělsko na výběr z budov stávajícího hotelového průmyslu. Také je nutné zmínit se o neziskových organizacích jako jsou kláštery a jiné budovy v majetku katolické církve. A na závěr. Obracené hypotéky. To je bankovní produkt určený seniorům, kteří mohou ručit svým majetkem a dobrovolně pobývat v některé z rezidencí, na kterou jim například nevychází důchod. Mohou zastavit svoji nemovitost bance a splátkami, které jim banka měsíčně poukazuje, si tak užít třeba nadstandardní péči.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!