SPS navrhuje příjmy pro SFDI, například zdražení dálničních známek | E15.cz

SPS navrhuje příjmy pro SFDI, například zdražení dálničních známek

Chybějící peníze na dopravní výstavbu by státu mohlo podle Svazu podnikatelů ve stavebnictví (SPS) přinést například zdražení dálničních kuponů či rozšíření silniční daně i na soukromá vozidla. Stavebníci to uvádějí v dokumentu adresovaném ministerstvu dopravy. Získané finance by směřovaly do Státního fondu dopravní infrastruktury, který se letos ztenčí o zhruba třetinu na 61,3 miliardy korun.

Ministerstvo dopravy v současnosti pracuje na vlastní strategii financování dopravních staveb. Martin Novák z tiskového oddělení resortu připustil, že se ministerstvo jednání se svazem v budoucnu nebrání a je ochotno se připomínkami SPS zabývat. Svaz podnikatelů ve stavebnictví upozorňuje na to, že letos se finanční prostředky SFDI meziroční sníží o 36 procent, tedy o 35 miliard korun. Vedle výzev k výraznému šetření a zvyšování kontroly vynakládaných prostředků a kvality staveb doporučuje svaz i metody, jak pro fond získat další finance. Materiál hovoří například o návrhu na zdražení papírových dálničních známek pro osobní motorová vozidla na 1500 korun. To by podle svazu přineslo do rozpočtu SFDI zhruba 650 milionů korun. Další konkrétní opatření, a to rozšíření silniční daně na všechna motorová vozidla by údajně znamenalo přínos tří miliard korun. Alternativní možností je prý také zavedení elektronického mýtného i pro osobní vozidla.

Největší sumu peněz by Státnímu fondu dopravní infrastruktury podle podnikatelů zajistilo zvýšení jeho podílu na výběru spotřební daně z minerálních olejů. Zatímco v současné době z této daně SFDI získává 9,1 procenta, každé zvýšení podílu fondu o deset procent podle materiálu SPS znamená přínos devíti miliard korun. Kvůli chybějícím prostředkům loni ministerstvo dopravy přerušilo práce na některých dopravních stavbách. Zastavena byla například výstavba silnice I/11 mezi Ostravou a Opavou či obchvat České Lípy. Ministr dopravy Vít Bárta počítá s dalším nárůstem peněz ve fondu v letech 2012 a 2013. Ministerstvo dopravy chce od příštího roku například uvalit na mýtné platby daň z přidané hodnoty, což by znamenalo automatické zvýšení sazby o 20 procent a státnímu fondu přineslo zhruba dvě miliardy korun.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!