Stala se dulou, pomáhá rodit přirozeně | E15.cz

Stala se dulou, pomáhá rodit přirozeně

Když byla Eva Grambalová Bezdíčková těhotná, sama chtěla rodit s dulou. Jenže vše nešlo podle plánu a čekal na ni císařský řez. Rozhodla se proto, že se sama stane dulou. Nyní pomocí tance a hudby pomáhá matkám rodit přirozeně.

Jak takový porod s dulou vypadá?
Důležité je navázat s maminkou kontakt, napojit se na její vnímání a prožitky. Aby dokázala se svou bolestí spolupracovat, musí ji přijmout a prodýchat. Pomáhají masáže, hudba i mantry. Velkou úlevou těsně před porodem je třeba sprcha a přítomnost tatínka. Pak celý porod může proběhnout bez nástřihu a šití. Pokud se maminka dokáže uvolnit a cítí se bezpečně, je její tělo od přírody připraveno porodit přirozeně.

Jakou máte kvalifikaci? Mám oprávnění České asociace dul. V poslední době se objevují ženy, které neprošly žádnou odbornou průpravou. Myslí si, že to může dělat kdokoliv a bohužel jim to umožňuje i zákon.

Jak se vyškolená dula pozná? Prokazuje se kartičkou s logem České asociace dul nebo certifikátem o absolvování studia.

Jak to berou zdravotníci, když jste na sále? Bez vstřícnosti lékařů a sester to nejde. Většinou mám jen pozitivní ohlasy a s personálem v opavské nemocnici se mi dobře spolupracuje. Je to vlastně pomoc i pro ně. Když je rodička v pohodě, mají i oni míň práce.

Kolika maminkám v Opavě už jste pomáhala?
Ráda vzpomínám na porod s jednou maminkou před dvěma lety, kdy jsme miminko vytancovávaly. Nevšední zážitek jsem měla i loni v červnu, kdy miminko i s tatínkem přivolávali zpíváním. Momentálně připravuji k porodu v Opavě další dvě maminky. Jako dula asistuji i v jiných městech. Desítky maminek jsem na porod připravovala, radila jim, jak kojit, jaké dávat dětem jídlo, jak cvičit nebo tančit.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!