Stalking: od lásky k vyhrožování | E15.cz

Stalking: od lásky k vyhrožování

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nebezpečné pronásledování je trestným činem od začátku roku. Na Nymbursku policie vyšetřuje už tři případy.

Třicetiletá Ivana vede spokojený rodinný život. Se svým druhem má dceru a mohla by být šťastná. Není. Straší ji přízrak z minulosti. Její bývalý přítel, s nímž se rozešla před několika lety, jí nedá pokoj.

Zahrnuje Ivanu telefonáty a SMS zprávami. Viní ji z rozpadu vztahu a vyhrožuje. Někdy i tím násilím. Nakonec ji dožene k tomu, že se bojí o své bezpečí. Tak může vypadat případ takzvaného stalkingu, tedy nebezpečného pronásledování.

To je trestným činem teprve od prvního ledna letošního roku. A policisté na Nymbursku už řeší tři případy nebezpečného sledování.

„Scénář je vždy podobný. Zpravidla muž bombarduje svou bývalou manželku nebo přítelkyni esemeskami nebo telefonáty a vyhrožuje. Někdy i schválně vyhledává její přítomnost,“ řekla nymburská policejní mluvčí Petra Potočná.

Všem „stalkerům“ bylo okolo třiceti let. Jeden z nich zašel tak daleko, že se dobýval do domu, kde jeho expřítelkyně žije. Ta se před ním schovala, tak zdemoloval zaparkované auto a rozbil vchodové dveře.„Tenhle muž toho měl na svědomí víc. Stalking byl jen jeden z trestných činů, ze kterých byl obviněn,“ podotkla Potočná.

Oběti stalkingu většinou prožívají doslova peklo. „Každý případ je jiný. Pachatel si někdy ani nemusí uvědomovat, že dělá něco špatného. Jeho oběť však prožívá emoční nestabilitu a může ji to dohnat k různým psychickým poruchám,“ tvrdí psycholog Pavel Nepustil.

CO JE STALKING

• Projevuje se hlavně opakovaným fyzickým sledováním, nechtěnými kontakty, dlouhodobým sledováním aktivit dotyčného člověka a sbíráním informací o něm, případně nemístným
oslovováním jeho příbuzných či přátel.

• Takový zájem cílenou osobu obtěžuje, narušuje její soukromí a může vzbuzovat strach; někdy ústí až v trestní stíhání stalkera. Ten může jít do vězení až na jeden rok.

Zdroj: wikipedia.org

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video