Stát bude příští rok opět dotovat hypotéky | E15.cz

Stát bude příští rok opět dotovat hypotéky

Stát začne příští rok po dvou letech kvůli růstu úrokových sazeb opět dotovat hypotéky mladým lidem do 36 let; celkem by mohlo jít o stovky milionů korun.

Stát vyplácí příspěvky, pokud průměrná úroková sazba přesáhne pět procent. Průměrnou sazbu vyhlašuje začátkem roku ministerstvo pro místní rozvoj (MMR).

Pro letošek činí průměrná sazba 4,89 procenta, MMR však již potvrdilo, že příští rok budou průměrné úroky přes pět procent. Z vládního nařízení vyplývá, že pokud je sazba mezi pěti a šesti procenty, dotace je na úrovni jednoho procentního bodu z výše úroku. „Pro rok 2009 očekáváme obnovení výplaty státní podpory ve výši jednoho procentního bodu,“ řekl Jan Štoll z tiskového oddělení MMR. Státní příspěvek ale nedostane každý. Kromě striktních pravidel je nutné zažádat o dotaci dřív, než majitel začne hypotéku čerpat. Jinými slovy, pokud letos někdo o dotace nezažádal - třeba proto, že vzhledem k průměrné úrokové sazbě 4,89 procenta by stejně byla nulová - příští rok, přehoupne-li se průměrný úrok přes pět procent, má smůlu.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!