Stát nebude v nejbližších letech tahounem stavebnictví | E15.cz

Stát nebude v nejbližších letech tahounem stavebnictví

Nejen v letošním roce, ale ani v nejbližších letech nebude český stát tahounem růstu tuzemského stavebního trhu. Veřejná sféra totiž musí šetřit, aby se nedostala do dluhové pasti. Uvádí to ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba v nejnovější analýze českého stavebnictví společností CEEC Research a KPMG, jež oslovily stovku představitelů domácích firem.

„Rozsah výstavby dopravní infrastruktury, který ještě v době nedávné byl zásadním zdrojem zakázek a zaměstnanosti, pokračuje v sestupném trendu,“ přidává se ministr dopravy Pavel Dobeš. Po několika letech zakázkového „půstu“ v realizaci dopravních staveb se však v uplynulém čtvrtletí podařilo „pohnout“ s několika významnými projekty, ať již v sektoru silničních, nebo železničních staveb.

„Byla vyhlášena zadávací řízení na pět úseků modernizace D1, výstavbu části dálnice D1 u Přerova a na dva úseky dálnice D3 před Českými Budějovicemi,“ vyjmenovává Dobeš. Na dalším 18kilometrovém úseku D3 stát hodlá vyzkoušet pilotní realizaci formou PPP. V železničním sektoru zase byly vyhlášeny veřejné zakázky na úseky III. a IV. koridoru. Všechny tyto stavby by měly být zahájeny nejpozději na jaře 2013.

Ředitelé oslovených stavebních společností očekávají, že sektor v letošním roce poklesne o 6,9 procenta. Návrat k růstu neočekávají ani v roce 2013, i když prognózy se mírně zlepšily. Dvěma třetinám těchto podniků v důsledku negativního vývoje na trhu v tomto roce poklesnou tržby. V příštím roce by v tomto ohledu mělo dojít k určité stabilizaci.

Pouze třetina společností věří, že obstojí v konkurenčním boji. Čtvrtina z nich upozorňuje na zhoršení kvality stavebních prací své firmy kvůli nízkým cenám. Téměř všichni ředitelé očekávají redukci počtu stavebních firem na trhu, letos až o 12 procent. Půjde přitom zejména o střední a malé společnosti, pro něž není řešením ani snaha ohlížet se po zahraničních zakázkách.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!