Statistická čísla ukázala mírné a nevyrovnané oživení ekonomiky | E15.cz

Statistická čísla ukázala mírné a nevyrovnané oživení ekonomiky

Loňský rok byl podle Českého statistického úřadu rokem mírného a nevyrovnaného vzestupu ze dna recese, kam česká ekonomika sestoupila ve druhém čtvrtletí 2009. Statistici tak komentovali zveřejněná čísla, podle kterých loni výrazně stoupla průmyslová výroba a oživil zahraniční obchod, zatímco stavební výroba zrychlila meziroční pokles a maloobchodní tržby vzrostly meziročně jen mírně.

Průmyslová výroba v Česku za loňský rok vzrostla o 10,5 procenta po snížení o revidovaných 13,6 procenta v roce 2009. K meziročnímu růstu průmyslové produkce podle statistiků loni nejvíc přispěl automobilový průmysl a také kovovýroba a výroba strojů a zařízení. Úroveň průmyslové výroby se podle statistiků nacházela na konci roku 2010 na úrovni druhého pololetí 2008. „Meziroční vývoj v průmyslu byl přitom dosažen bez zvýšení počtu pracovníků v průmyslu,“ uvedl Ředitel sekce produkčních statistik ČSÚ Josef Vlášek. Průmyslu i celé české ekonomice loni významně pomohlo oživení zahraniční poptávky, uvedl Jan Vejmělek z investičního bankovnictví Komerční banky. „Právě oživení našich klíčových obchodních partnerů v čele s Německem stojí za tím, že průmyslová výroba roste již pět měsíců v řadě dvouciferným tempem. A jak naznačují statistiky objednávek, tento trend by se mohl ještě nějaký ten měsíc udržet,“ doplnil. V prosinci průmyslová výroba meziročně vzrostla o 12,7 procenta. Stavební výroba v Česku v loňském roce zrychlila meziroční pokles na 7,8 procenta, předloni se snížila přibližně o procento. Počet zahájených bytů se loni propadl o 24,6 procenta. Stavebnictví tak loni spadlo na úroveň let 2005 a 2006. Letos bude oživení stavebnictví záležet podle ředitele odboru statistiky průmyslu, stavebnictví a energeticky ČSÚ Radka Matějky na tom, jak se podaří oživit soukromou poptávku po bytových domech a zda se podaří rozjet některé dopravní stavby ve formě spolupráce veřejného a soukromého sektoru (PPP).

Prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václav Matyáš nicméně řekl, že výsledky stavebnictví za celý loňský rok jsou kvůli změně metodiky ČSÚ a výstavbě solárních elektráren zkresleny. Ve skutečnosti jsou o 1,5 procenta až dvě procenta horší, protože se do produkce započítala právě fotovoltaika. „Jedinou útěchou stavařům může být, že na poklesu stavebnictví není z mezinárodního pohledu nic podivuhodného. Zarážející je spíš míra poklesu, ovšem i ta je vysvětlitelná tím, jak bylo stavebnictví před krizí přehřáté,“ uvedla analytička Next Finance Markéta Šichtařová.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!