Stavba roku Zlínského kraje | E15.cz

Stavba roku Zlínského kraje

Organizátoři z Krajské stavební společnosti při Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR, České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě a České komory architektů soutěž vyhlásili již po šesté.

Dvacet jedna staveb v sedmi kategoriích se ucházelo o titul Stavba roku 2007 Zlínského kraje, čestná uznání a nejvyšší ocenění Grand prix architekta Pavla Nováka. Letošní ocenění bylo uděleno rekonstrukci vily „Alpská růže“ v Luhačovicích, polyfunkčnímu domu firmy Zlínstav ve Zlíně, bytovému domu na Baťově v Otrokovicích, rodinnému domu číslo 429 ve Zlíně-Loukách, skladové hale firmy ARLES ve Fryštáku, silnici II/429 v Luhačovicích.

Novináři z krajské organizace Syndikátu novinářů ČR svoji cenu udělili Radničnímu náměstí v Karolince. Město získalo náměstím před radnicí ucelenější prostor, kterému dominuje krásná, skleněná skulptura.

Zvláštní cenu obdržela rekonstrukce Hotelu Mlýn v Českém Krumlově. Čestná uznání patří Sportovnímu a společenskému centru ve Valašské Bystřici, bytovým domům u Centrálního parku na sídlišti Jižní Svahy ve Zlíně, bytovému komplexu na ulici Březnická ve Zlíně, stavbě ČOV Lidečko - Čistá řeka Bečva a Podnikatelskému inkubátoru Vsetín.

Odborná porota se rozhodla letos neudělit nejvyšší ocenění - Grand prix architekta Pavla Nováka. Její členové se shodli na tom, že žádná ze staveb svým významem, netradičním řešením či náročností stavebních prací nejvyššího ohodnocení nedosáhla.

„Udělit dvě hlavní ceny v kategorii občanské stavby - úplně poprvé v historii soutěže - jsme rozhodli z důvodu neporovnatelnosti staveb velmi kvalitně provedených, ale zcela rozdílného charakteru i rozsahu. V prvním případě se jedná o náročnou rekonstrukci památkově chráněného objektu z roku 1884, o stavbu menšího investičního rozsahu, ale významnou pro Luhačovice a jejich lázeňský život. Je od stavitele Václava Pirchana a významně doplňuje lázeňské stavby architekta Dušana Jurkoviče.

Druhý titul Stavba roku 2007 Zlínského kraje zůstane ve Zlíně. Získá jej polyfunkční dům firmy Zlínstav. „Jedná se o poměrně velkou novostavbu polyfunkčního domu, která po letech dotvořila jednu z dominantních nárožních poloh v samotném centru Zlína a obohatila jej o občanskou vybavenost a byty,“ okomentovala udělení cen předsedkyně odborné poroty a zároveň hlavní architektka města Zlína Dagmar Nová.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!