Stavby roku 2012? Klášter, ropné zásobníky, hotel, hvězdárna a kanceláře | E15.cz

Stavby roku 2012? Klášter, ropné zásobníky, hotel, hvězdárna a kanceláře

Soutěž Stavba roku 2012 zná své vítěze. Tituly bez rozlišení pořadí udělila odborná porota rekonstrukci kláštera v Hostinném, zásobníkům na pohonné hmoty v Loukově, fabrika hotelu v Humpolci a rekonstrukcím hvězdárny v Brně a administrativní budovy v Praze. Již 20. ročník soutěže pořádala Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství, slavnostní vyhlášení proběhlo 3. října 2012 v Senátu Parlamentu České republiky.

Autorem rekonstrukce františkánského kláštera v Hostinném byl Libor Sommer, projektantem Jan Chaloupský. Dodavatelskou firmou byl Metrostav, investorem Město Hostinné. „Titul Stavba roku 2012 byl udělen za příkladnou rekonstrukci ojedinělého raně barokního objektu se zřetelem k významné roli při rozvíjení historické identity sídla,“ uvedla nadace s tím, že tato stavba zvítězila i v hlasování veřejnosti. Také pod velkokapacitními zásobníky na pohonné hmoty je podepsán Metrostav, projektantem byl ARTECH, investorem ČEPRO. „Titul byl udělen za vytvoření konstrukčně ojediněle velkorysé konstrukce se zřetelem k citlivému osazení do krajiny,“ vysvětluje.

Fabrika hotel autorů OK PLAN ARCHITECTS, Luďka Rýznera, Františka Čekala, Marcely Susedíková a Pavla Hanzlíčka se zase podle porotců vyznačuje nevšední stavbou s výraznou úspornou energetickou koncepcí a zřetelem k důležitému podílu na kultivaci městského prostředí. Přírodovědné exporatorium - rekonstrukce a dostavba hvězdárny a planetária Mikuláše Kopernika v Brně projektanta RUDIŠ architekti a dodavatele Skansky si získal sympatie za prostorově nápaditou proměnu souboru zastaralých objektů na přitažlivé kulturně vzdělávací prostředí se zřetelem k řešení obvodového pláště.

Rekonstrukce objektu administrativní budovy Štětkova 18 autora Ernst Hoffmann ARCHITEKT, dodavatele PP 53 a investora S+B Grouppe, Stavební a inženýrská společnost obdržela titul za „technicky a konstrukčně vysoce náročnou revitalizaci vysloužilé administrativní budovy se zřetelem k nápadité architektonické aktualizaci výrazu“. Zvláštní ceny získaly Centrum technického vzdělávání Ostrov za velkorysou proměnu staré školy v moderní výukový areál pro technické obory se zřetelem k využití terénu a urbanistickému začlenění stavby a rezidenční park Baarova v Praze za nadstandardní přístup developera a architekta k veřejnému prostoru.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!