Stavebnictví čeká letos rok transformace | E15.cz

Stavebnictví čeká letos rok transformace

Na setkání lídrů českého stavebnictví, které se konalo v polovině ledna 2011, se shodli ředitelé stavebních společností na tom, že tento rok bude pro české stavebnictví rokem nezbytné transformace.

Potvrzují to i výsledky čtvrtletní analýzy českého stavebnictví připravenou společností CEEC Research ve spolupráci s KPMG ČR a Ipsos. Hlavním problémem trhu zůstává přetrvávající slabá poptávka ze strany soukromého sektoru navíc doplněná výrazně klesající poptávkou ze strany veřejného sektoru, což jen dále vyostřuje konkurenci. Ta však nutí firmy ke zvyšování efektivity svých výkonů a hledání nových cest a řešení, které přispívají ke zlepšování a změně fungování stavebnictví jako celku – jeho transformaci.

Podkladem pro analýzu českého stavebnictví, kterou připravuje CEEC Research ve spolupráci s KPMG ČR, je 100 interview uskutečněných s řediteli stavebních společností působících na českém trhu. Ti očekávají pro rok 2011 pokles stavebního trhu o dalších 5,5 procenta oproti roku 2010. Jejich odhady jsou oproti minulému roku o trochu optimističtější. „Rok 2011 bude pro české stavebnictví tvrdý, nicméně významně přispěje k dalšímu urychlení transformace českého stavebnictví do jeho nové, pokrizové etapy,“ předvídá na základě dat přímo od lídrů českého stavebnictví vývoj na tomto trhu v letošním roce Jiří Vacek, ředitel společnosti CEEC Research.

#####Nízký objem zakázek z veřejných zdrojů

Podle drtivé většiny stavebních společností představuje největší problém nedostatečná domácí poptávka, nízký objem zakázek. Detailnější pohled ukazuje na pokračující eskalaci především v oblasti nedostatečné poptávky po stavebních pracích financovaných z veřejných zdrojů. „Zejména v oblasti veřejných zakázek lze v nejbližším období očekávat chaos a stagnaci rozhodování, což způsobí opožděnou přípravu zadávaných zakázek,“ predikuje Ondřej Chládek, ředitel strategie společnosti Chládek a Tintěra. „Hlavním cílem novely stavebního zákona, zákona o veřejných zakázkách, ale také právě připravovaného návrhu bytové politiky, který plánujeme předložit v pololetí tohoto roku, je právě ulehčení stavebníkům a prospěch pro celý stavební obor,“ ujišťuje o nastartovaných změnách k lepšímu Kamil Jankovský, ministr pro místní rozvoj ČR.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!