Stavebním firmám ubývá zakázek od státu i soukromníků | E15.cz

Stavebním firmám ubývá zakázek od státu i soukromníků

Tuzemským stavebním firmám všech velikostí se stále víc tenčí objem zakázek. Platí to pro zakázky od soukromého sektoru i od státu. Shodli se na tom účastníci konference ředitelů stavebních podniků, kterou pořádala společnost CEEC Research.

Zásoba práce českých stavařů dlouhodobě klesá i podle Českého statistického úřadu. Zatímco stát v roce 2006 podle generálního ředitele Svazu podnikatelů ve stavebnictví (SPS) Miloslava Maška připravoval 450 staveb v dopravní infrastruktuře, loni bylo v přípravě 276 projektů, letos už jen 53. Státní výdaje na přípravu staveb se podle něj nyní blíží nule. Pro rok 2011 odhaduje Mašek vytíženost projekčních kapacit v Česku jen na 30 procent.

Šéf SPS je skeptický i k projektům partnerství veřejného a soukromého sektoru, takzvaným projektům PPP. „PPP projekty by byly dobré, ale rozhodně nebudou řešit situaci v nejbližších letech,“ poznamenal Mašek. Větší poptávku po stavebních pracích není možné zatím čekat ani ze soukromého sektoru. Šéf developerské společnosti Passerinvest Group Radim Passer uvedl, že očekávat nový boom výstavby podnikatelských nemovitostí v nejbližším období nelze.

#####Propadá se i bytová výstavba

Podobně je na tom i bytová výstavba. „Sen o výstavbě 50 tisíc bytů ročně se odkládá a zatím není naděje, že by se realizoval,“ poznamenal ředitel stavebního svazu. V loňském roce byla v Česku podle ČSÚ zahájena výstavba 37 319 bytů, což bylo meziročně o 14,3 procenta méně. Počet zahájených staveb tak byl loni poprvé po 15 letech nižší než počet dokončených bytů. Přesto se podle Maška určité „světlo na konci tunelu“ objevilo. SPS v současnosti uskutečňuje mezi členskými firmami šetření o objemu zakázek na rok 2011.

Zatím odpovědělo kolem 80 podniků, z předběžných odpovědí vyplývá, že ve výstavbě budov se těmto firmám propad zakázek zastavil. „Pokud by se ukázalo, že to je případ celého odvětví, tak by to byla dobrá zpráva,“ řekl Mašek. Celkově ale podle něj platí, že recese ve stavebnictví bude hlubší a delší, než všichni očekávali. Úbytek velkých zakázek podle ředitele menší stavební firmy AZ-Man přinutil řadu větších podniků k přesunu pozornosti také k malým zakázkám. „Tím vznikla taková konkurence, která mnohé z nás zabila,“ poznamenal šéf firmy.

#####Možná pomůže expanze do zahraničí

Úbytek zakázek má podle generálního ředitele Metrostavu Pavla Piláta řešení buď ve zmenšení kapacit stavebních podniků, nebo v expanzi do zahraničí. Pro uskutečnění druhé alternativy je ale podle něj důležité, aby se vláda zasadila o zrušení bariér, které českým stavařům stále znemožňují působit v celé Evropské unii. Ke konci třetího čtvrtletí 2010 měly stavební podniky s 50 a více zaměstnanci podle ČSÚ celkem smluvně uzavřeno 11 100 zakázek, což je meziroční pokles o 7,8 procenta. Hodnota těchto zakázek byla 158,6 miliardy korun, tedy ve srovnání se stejným obdobím roku 2009 o 12 procent méně. Podle analýzy stavebnictví, kterou připravila společnost CEEC Research ve spolupráci s ministerstvem průmyslu a obchodu a společnostmi KPMG Česká republika a Ipsos Tambor, by jistá stabilizace oboru mohla přijít až v roce 2012.

„Nové tendry se nevypisují, zakázky zatím stále nepřicházejí, a tak nyní začínám být skeptický i ohledně oživení v roce 2012,“ uvedl partner KPMG Česká republika Petr Sikora. Proces přípravy staveb a zajištění jejich financování je podle něj natolik časově náročný, že i kdyby se v roce 2012 již některé z nich začaly realizovat, určitě se to ještě neprojeví v růstu tržeb stavebních firem. Pokles stavebnictví očekávají v příštím roce tři ze čtyř oslovených ředitelů, v průměru podle nich odvětví klesne o 6,1 procenta. V roce 2012 podle manažerů poroste odvětví jen mírně o 0,4 procenta.

#####Bárta zvažuje spolupráci s čínskými stavbaři

Další nebezpečí pro české firmy představuje plán ministerstva dopravy přizvat čínské firmy na výstavbu českých silnic a dálnic. Takzvaná čínská cesta je podle ministra Víta Bárty jednou z možností, jak ušetřit při výstavbě české dálniční sítě. České stavební firmy často čelí kritice, že stavba dálnic v Česku je dražší než v zahraničí. Ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek k možnému angažmá čínských firem v Česku uvedl, že chce být v tomto ohledu opatrný. Klíčové podle něj budou podmínky vzniku nabídek čínských stavařů a dopad jejich případné přítomnosti v Česku na tuzemský trh. „Budu velmi obezřetně sledovat podmínky případného lákání zahraničních firem do budování infrastruktury a budu se ohrazovat proti tomu, aby práci domácím firmám braly zahraniční firmy jen proto, že můžou využívat dotací zahraničních vlád,“ uvedl.

Případné přizvání čínských stavařů do výstavby dopravní infrastruktury v Česku kritizoval generální ředitel Svazu podnikatelů ve stavebnictví Miloslav Mašek. „Naše stanovisko je k tomu naprosto zamítavé,“ řekl. Svaz považuje za riziko hlavně možnou přímou podporu těchto firem ze strany čínského státu. Zvláštní podmínky pro stavební podniky z Číny by podle svazu mohly ohrozit zaměstnanost v českých podnicích. „Příliv desítek tisíc čínských dělníků je hloupou démonizací takové spolupráce,“ upozornil Bárta.

#####SPS: Kapacita českého stavitelství je dostatečná

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!