Stavět se budou další kanceláře i byty | E15.cz

Stavět se budou další kanceláře i byty

Dnešní boom developerských projektů v Ostravě rozhodně není jen o Nové Karolině. Naopak - dalších projektů přibývá, a to jak v segmentu výstavby bytových domů, tak kancelářských ploch a koneckonců i dalších obchodních příležitostí. Stranou zájmu nezůstávají ani logistické areály.

Není žádným tajemstvím, ostatně názory účastníků kulatého stolu Realitu (viz strany 16-20) to jen potvrdily, že v Ostravě chybějí zejména další byty a kvalitní kanceláře.

Retailový trh je celkem naplněný, i když i v této oblasti se chystají další projekty. Vedle největšího připravovaného projektu Nová Karolina, jemuž se věnujeme v samostatném článku, se v Ostravě nyní hodně diskutuje o budoucí podobě současného výstaviště na Černé louce. Celkem devět zájemců většinou navrhuje bytovou zástavbu, komerční prostory a oddechová místa. Ostravští zastupitelé by měli vybrat nejlepší projekty do konce roku. Podle náměstka primátora Lukáše Ženatého (ODS) nyní magistrát posuzuje jednotlivé projekty. „Z devíti nabídek jsme v osmi případech dostali studie a modely. Převzal si je hlavní architekt, který je nechá posoudit nezávislým odborníkem,“ uvedl Ženatý. Zastupitelé by pak měli rozhodnout o konečném pořadí. Vítěz bude moci pozemky na Černé louce získat. Jedním ze zájemců o pozemky na Černé louce je developerská skupina Crestyl. Ta chce na ní vybudovat pět set nových bytů, nové náměstí a promenádu směřující z centra města směrem k řece. Cílem projektu je návrat života do centra města.

#####Kanceláře v projektu Orchard táhnou

Pokud jde o administrativní projekty v Ostravě, nedávno se otevřela druhá fáze administrativního komplexu Orchard v Hornopolní ulici a její investor i developer Red Group rozhodně nemá problém novou budovu o rozloze 12 tisíc m2 naplnit. „Pronájem druhé budovy probíhá stejně pozitivně jako u první fáze, která byla plně pronajatá během šesti měsíců od otevření. Navíc dva nájemci z Budovy 1 se rozhodli rozšířit své kanceláře do Budovy 2, což považujeme za velmi dobrý signál,“ uvedl Seth Marks, ředitel pro pronájmy ve společnosti Red Group. Projekt Orchard sestává ze tří budov o celkové ploše kanceláří 36 tisíc m2. Poslední ze tří budov bude dokončena letos na podzim. Součástí kancelářského komplexu Orchard je i nově otevřený hotel Park Inn Ostrava. Čtyřhvězdičkový hotel, který zahájil provoz v polovině srpna, má kapacitu 185 pokojů a jeho součástí jsou i konferenční prostory, restaurace, fitness a wellness centrum.

#####Nordica získala cenu za úspory energie

Těsně před dokončením je i další administrativní projekt v centru Ostravy - kancelářská budova Nordica Ostrava, kterou staví společnost Skanska Property CR. Nový objekt už získal jeden primát - Evropská komise mu jako první budově v ČR udělila certifikaci programu GreenBuilding. GreenBuilding je dobrovolný program Evropské komise, který vznikl začátkem roku 2005 s cílem zlepšit využití potenciálních úspor energie v nerezidenčních budovách.

Certifikovaná budova musí splňovat podmínku minimálně 25procentní úspory spotřeby energie oproti energetickým normám v dané zemi. Administrativní budova Nordica Ostrava má na základě výpočtu o 30 procent nižší spotřebu energie, než stanovují české normy.

Sedmipodlažní budova Nordica Ostrava je postavena přímo v centru Ostravy na nároží ulic Českobratrská a Soukenická. Vedle kanceláří a maloobchodních ploch disponuje také 132 parkovacími stáními ve dvou podzemních patrech.

#####Chystají se i menší projekty

V Ostravě se ale nestaví jen projekty za miliardy korun na rozsáhlých pozemcích. Ostravský magistrát v těchto týdnech dokončuje prodej některých menších pozemků v centru města, kde se budou realizovat také developerské projekty.

Jde například o proluku na nároží ulic Českobratrská a Nádražní a náměstí Dr. Edvarda Beneše. Ty mají rozlohu 1172 m2 a stavět by zde měla společnost Buly, s. r. o., spojená s hokejovým trenérem Aloisem Hadamczikem. Pro zástavbu náměstí Dr. Edvarda Beneše si zastupitelé jako vítěze vybrali společný projekt konsorcia Amádeus Real a Ostravica Fashion.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!