Stavitelé bytů nevylučují zdražení kvůli případným změnám v DPH | E15.cz

Stavitelé bytů nevylučují zdražení kvůli případným změnám v DPH

Ceny nového bydlení můžou opět růst, a to nejméně o sedm procent v případě, zvýší-li se snížená sazba daně z přidané hodnoty. Prohlásil to předseda představenstva developerské skupiny FINEP Michal Kocián. Zdražení bytů nevylučují v takovém případě ani další velcí stavitelé bytů.

Snížená sazba DPH by se podle představ vlády měla od roku 2012 kvůli chystané důchodové reformě zvýšit ze současných deseti procent na 17 procent. Pro uskutečnění co nejdůslednější penzijní reformy by si ministr financí Miroslav Kalousek přál jednotnou DPH na úrovni 19 procent. „Celková cena nových bytů se může zvýšit až o deset procent. V konečné ceně musíme promítnout nejen vyšší sazbu DPH, ale také vyšší náklady na energii a stavební materiály, jinak bychom končili v červených číslech,“ uvedl šéf FINEP. Podobně to vidí i generální ředitel developerské firmy Ekospol Evžen Korec.

„Na pokrytí zvýšené DPH ze zisku Ekospolu v dnešní době prostě není prostor, ceny jsou stlačené na minimum,“ řekl. Možné zdražení nevyloučil ani další lídr českého realitního trhu Central Group. „Vzhledem k poměrně nízkým cenám nových nemovitostí není možné, aby developer hradil plně ze svého případné navýšení DPH,“ řekl obchodní ředitel firmy Jiří Vajner. Šéf FINEP připouští, že krátkodobě může případné zvýšení daně developerům naopak přihrát víc kupujících. To se stalo před zvýšením snížených sazeb DPH v roce 2007. „Dlouhodobě bychom ale víc preferovali stabilitu. Krátkodobě se prodeje možná zvýší, ale potom bude následovat další propad,“ poznamenal Michal Kocián.

Developerské a stavební firmy v současnosti podle Kociána jednají s ministerstvem pro místní rozvoj o možnostech nové koncepce státní bytové politiky. V době hospodářských potíží totiž podle šéfa FINEP není možné nechávat vše jen na „neviditelné ruce trhu“. Developeři se bojí, že horšící se sociální situace domácností může dál podkopat poptávku. Stavitelé by pro podporu bydlení uvítali například právě zachování snížené sazby DPH na byty nebo možnost odpočítávat si splátky hypoték z daní. Na byty s plochou do 120 metrů čtverečních a rodinné domy do 350 metrů čtverečních se nyní vztahuje snížená sazba DPH ve výši deseti procent.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!