Štefl: OHL ŽS se chce více orientovat na zahraniční trhy | E15.cz

Štefl: OHL ŽS se chce více orientovat na zahraniční trhy

Na zahraniční trhy se chce v nejbližších letech více orientovat pětka na tuzemském stavebním trhu, brněnská společnost OHL ŽS. Vedou ji k tomu především škrty ve veřejných zakázkách v České republice, zejména v oblasti dopravní infrastruktury. Podle generálního ředitele společnosti Michala Štefla může export firmy přesáhnout v následujících letech až 50 procent. ČTK to řekl na odborné konferenci Očekávaný vývoj odvětví stavebnictví, stavebních materiálů a technologií.

Podle Štefla jsou trendy v českém stavebnictví v současné době stále negativní. Firma měla loni nejhorší hospodářský výsledek od vzniku ČR. „Investoři začínají důrazně tlačit na úspornost a snižování cen, což má na výnosy a tržby významný dopad,“ uvedl Štefl. Firma musela reagovat na situaci snižováním počtu zaměstnanců o zhruba 15 procent. „Krizi jsme zmírnili naším působením na zahraničních trzích a odebrali jsme se do lehké emigrace, kde přežíváme,“ řekl šéf společnosti. OHL ŽS vyhrála v loňském roce tři tendry na rekonstrukce železničních tratí v Polsku. „Z deseti tendrů jsme získali tři zakázky, což je nadstandardní úspěch,“ uvedl Štefl. Objem zakázek, které brněnská firma v konsorciu s polskými společnostmi získala, podle něj činil kolem šesti miliard korun. V Polsku se bude ucházet o další zakázky i letos.

„Polsko je velký stát s velkými zdroji z Evropské unie a má velké potřeby modernizace dopravních sítí, mimo jiné i kvůli mistrovství Evropy ve fotbale. Přišli jsme tam v čase, kdy finanční relace nejsou bůhvíjaké, ale dá se tam docela rozumně ekonomicky působit,“ uvedl Štefl. OHL ŽS se podle něj uchází o zakázky ve většině zemí střední a východní Evropy. Uvažuje i o Rakousku a Německu. „Začínáme se dívat i tam, kde mají jiný rozchod kolejí, jako je Bělorusko a Rusko,“ uvedl Štefl. Tendry podle něj OHL ŽS vyhrává nejnižší cenou na úrovni vlastních nákladů a ziskem kolem pěti až deseti procent. „Nevím, kdo by z velkých firem chtěl pracovat s takovou rentabilitou,“ uvedl Štefl.

OHL ŽS se bude nadále v zahraničí zaměřovat především na železniční a dálniční projekty. V druhé fázi plánuje export svých aktivit v pozemním a vodohospodářském stavitelství. Dnes v zahraničí realizuje zhruba čtvrtinu svých aktivit. Tento podíl se ale bude muset kvůli situaci ve veřejném sektoru v ČR zvyšovat. Exportní aktivity podle Štefla prodražuje zakládání filiálek. I tak se OHL ŽS v zahraničí daří, uvedl. Nedávno uspěla i v tendru modernizace železnice ze Svilengradu na tureckou hranici v Bulharsku. Podle Štefla místní firmy v Bulharsku nejsou dostatečně kapitálově vybaveny a zahraniční jsou dražší. Konkurencí jsou především Řekové nebo Turci. OHL ŽS je pětkou na českém stavebním trhu. Za rok 2010 činil její obrat kolem 11 miliard korun, o rok dříve to bylo 12,6 miliardy. Podle informací z webových stránek OHL ŽS měla firma koncem loňského roku zásobu práce v objemu cca 16 miliard korun. Výrobní program pro letošní rok má zajištěn zhruba z 50 procent. Firma také letos nezvýší zaměstnancům plošně mzdy. Dohodli se na tom odboráři s vedením společnosti.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!