Stojíme na prahu nové vlny investic do nemovitostí? | E15.cz

Stojíme na prahu nové vlny investic do nemovitostí?

Všechny základní ukazatele realitního trhu nasvědčují tomu, že stojíme na prahu nové vlny investic do nemovitostí. Lze předpokládat, že v letošním roce i v roce 2012 bude poptávka po nemovitostech, a to zejména nových nemovitostech, výrazně růst.

Důvodů pro tento předpoklad je hned několik. Především cena nemovitostí v České republice je za poslední tři roky na historickém minimu a nelze předpokládat další snižování cen. Naopak s ohledem na reformu penzijního a zdravotního systému v ČR, při nutném srovnání sazeb DPH, může být nárůst cen nemovitostí až o 10 procent. Dalším faktorem, který bude ovlivňovat cenu nových nemovitostí je malá rozestavěnost a rozpracovanost nových projektů. V souvislosti s rostoucí inflací se individuálním investorům nevyplatí držet své úspory – rezervy na bankovních účtech, a tak se budou zcela přirozeně opětně zajímat o investice do kvalitních nemovitostí.

Důležitou skutečností, která ovlivní zájem o vlastnické bydlení, je ukončení přechodného období, kdy stát reguloval nájemné. Pak je třeba pečlivě zvážit, zda platit tržní nájemné za byt, nebo stejnou částku měsíčně splácet na hypotéce a mít k nemovitosti vlastnický vztah. V poslední řadě napomáhá nové vlně investic do nemovitostí zájem bank, uvolňující se podmínky pro získání financování nemovitostí a zejména velice příznivá cena pro klienty na trhu hypotečních produktů.

 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!