Století, to je výborný servis, ale slabší kuchyně | E15.cz

Století, to je výborný servis, ale slabší kuchyně

Štěpán Sedláček

Přestože se Století nachází v nejdražší pražské lokaci, ceny jsou tam rozumné. Kuchař ale postrádá chuťovou fantazii.

Dobře zaběhnutá a léty prověřená restaurace Století se nachází v klidné uličce Karolíny Světlé, poblíž Národní třídy.

Testovací tým týdeníku Sedmička se do restaurace vypravil na přání čtenářů.

Útulná restaurace s klenutými stropy svým historickým pojetím skvěle zapadá do místního starobylého koloritu. Hosté mají na výběr dvě oddělené místnosti. Kdo má raději živou atmosféru, upřednostní vstupní místnost s barem a krbem. Zadní část podniku je o něco méně nápaditá.

Číšník svou profesi ovládá dokonale

Století se od prvního okamžiku tváří jako restaurace na vysoké úrovni. A není to jen zdání. Obsluhující číšník restauraci umí prezentovat v tom nejlepším možném světle. Testovací tým překvapila jeho informovanost a pozornost. Ochotně doporučoval kombinace jídel a nezapomněl upozornit na speciality dne.

Kulinářský expert a stálý člen testovacího týmu Jakub Řičica tentokrát využil jeho služeb a nechal si doporučit předkrm (avokádo plněné rajčatovým escabache – 98 Kč), hlavní chod (rumpsteak s jablečno-jalovcovou pěnou – 218 Kč a opečenými škubánky – 40 Kč) i dezert (rýžový nákyp se šlehačkou, ovocem a meruňkovou omáčkou –79 Kč).

Přestože byl podnik z poloviny zaplněný, vybrané pokrmy donesl číšník až nečekaně rychle. „Století se určitě zavděčí těm, kteří nefandí dlouhému posezení,“ žertoval Řičica.

Předkrm chuťově neoslnil

Předkrm Řičicu nenadchnul. Suroviny sice byly kvalitní, ale kuchař si s nimi dostatečně nepohrál.

„Avokádo je specifická surovina nepříliš výrazné chuti. To znamená, že se s ním musí hodně pracovat a dochucovat. V kombinaci se zakysanou smetanou mě to chuťově neoslnilo,“ řekl zklamaně Řičica.

V případě hlavního chodu byl Řičica spokojený s masem. Jablečno-jalovcová pěna ale byla propadák.

„Pod jablečno-jalovcovou pěnou jsem si nepředstavoval kydnutý bobek na mase, ale budiž. Horší bylo, že jsem tam skoro necítil jablko. Rumpsteak byl ale perfektní. Měkké a výborně udělané maso, skutečně excelentní práce,“ chválil kuchaře Řičica.

Rýžový nákyp byl nakonec nejlepší chod. „Jednoduchý a velmi chutný dezert, očividně domácí výroby. Naprostá spokojenost,“ uzavřel hodnocení Řičica.

Autor: Štěpán Sedláček
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!