Stoletých přibývá, život prodlužují i léky | E15.cz

Stoletých přibývá, život prodlužují i léky

Naďa Jandová

V kraji žije padesát lidí starších sta let. Podle odborníků budou přibývat.

Přerov, Hranice/ Zažili obě války, několik režimů, obrovský technický pokrok. Je jim sto a více let. A tehdy se stávají obyčejní lidé terčem zájmu médií. Jaký je recept na dlouhověkost? To je nejčastější otázka, kterou dostávají. Zázračné bylinky? Magické preparáty? Odpověď je prostá. Touha žít. A k tomu pravidelné cvičení, vyvážená strava a dostatek odpočinku.
„Svou roli sehrávají u lidí, kteří se dožívají sta let, určitě rodové dispozice. Každá z žen, kterou jsme navštívili při oslavě stých narozenin, měla jinou životní cestu, jiná trápení. Některé těžce pracovaly, některé měly intelektuální práci,“ sděluje Ludmila Tomaníková z přerovské komise pro občanské záležitosti.
Delší život ovšem nezpůsobuje jen zdravý životní styl. „Život rozhodně prodlužují kvalitní léky. Nedá se to srovnat s těmi, které byly před třiceti lety. Když jsem začínala, byly u starších lidí běžné cévní mozkové příhody způsobené vysokým krevním tlakem. Dnes je jich podstatně méně,“ konstatuje lékařka Eva Vitovská z Hranic. Proto se podle ní prodlužuje věk lidí a stoletých přibývá. Jak dodala, nejvíc ale stoleté trápí samota.
„Na Přerovsku žilo na začátku roku 2009 šest žen a jeden muž, kteří měli více než sto let,“ říká statistik Miloslav Pospíšil. Podle něj počet stoletých lidí narůstá. V malém regionu, jako je okres, jsou ale v jednotlivých letech výkyvy. „Na Přerovsku žil v roce 2005 jeden stoletý, v roce 2008 sedm,“ vysvětluje Pospíšil. V Olomouckém kraji je dnes zhruba padesát lidí, kteří už slavili sté narozeniny. Požehnaného věku se nejvíce dožívají na Prostějovsku a Šumpersku, nejméně na Přerovsku a Olomoucku. V Hranicích letos budou mít dort se sto a více svíčkami tři ženy, v Přerově evidují pět jubilantek nad sto let.
Odborníci ale tvrdí, že přesnější než věk podle narození je biologický věk, který vyjadřuje opotřebení těla. A tak třeba stoletá žena se může cítit a vypadat lépe než osmdesátiletá stařenka. Záleží na tom, jak se kdo o své tělo a duši stará.

PŘÍBĚHY STOLETÝCH ŽEN

Františka Radová (100) už padesát let cvičí

Hranice | Každý den cvičí. Už padesát let. Do dvaadevadesáti let dělala Františka Radová všechno v domácnosti i na zahrádce. Pak se přestěhovala do hranického Domova seniorů. „Jsem z Přerova. Tam jsem se vyučila dámskou krejčovou a ve třiadvaceti letech jsem se vdala,“ říká Radová. Po svatbě přestala chodit do práce. „Manžel chtěl, aby fungovala domácnost. Měla jsem moc hodného manžela a hezký život. Byli jsme spolu svázaní,“ vzpomíná Radová. S manželem vychovali syna, dnes se těší ze dvou vnoučat a dvou pravnuček. „Když jsem měla padesát let, přestěhovali jsme se do Hranic. Manžel ale brzy potom zemřel,“ sděluje Radová. Tehdy začala pravidelně cvičit. „Cvičení rozproudí v těle krev. Začínám od hlavy, procvičím ruce, břišní svaly, nohy. Na prokrvení proštípám obličej a protřu si paže a zlehka víčka. Když mě něco bolí, zlehka to místo třu,“ prozrazuje Radová svůj recept na dlouhověkost. Tu podle ní ovlivňuje hodně dědičnost a optimismus. „Lidé mně říkali – naše paní usměvavá,“ dodává Radová.

Anežka Wonischová (101) se učí německy

Přerov | Svůj život zasvětila práci a kariéře. Na jejím stole v přerovském domově důchodců leží knihy v němčině, které čte, a sešit, do kterého si zapisuje slovíčka, která nezná. Anežce Wonischové je 101 let a učí se německy.
Pochází z Tršic u Olomouce, z deseti dětí. V Přerově vystudovala obchodní školu a pracovala v kanceláři v několika podnicích. Po válce se přestěhovala do Opavy. „Tam jsem byla zaměstnaná ve velkém stavebním podniku. Zamilovala jsem se do práce, mojí zálibou bylo účetnictví. Chtěla jsem postupovat na vyšší posty, a to se mi podařilo. Byla jsem jmenovaná disponentkou firmy, což mě potěšilo. Věnovala jsem se práci, tehdy se veškeré účetnictví dělalo ručně, žádné počítače jsme neměli. Na svatbu jsem nepomýšlela,“ říká Wonischová. Jak dodává, tehdy doba kariéře žen nepřála. „Já chtěla studovat a pracovat, ale běžné bylo vdát se a mít rodinu,“ vysvětluje Wonischová. Vdala se až v důchodu, vzala si kolegu z práce. „Manžel uměl hodně jazyků, tak jsem se začala učit francouzsky, anglicky a nejvíc německy. Zůstala jsem u němčiny, čtu německé knihy. Manžel zemřel, když mně bylo dvaasedmdesát let,“ vypráví Wonischová. Kromě čtení a studia jazyků milovala umění, divadlo. A také hodně cvičila. V tom pokračuje dodnes.
Nejhorší v jejím životě byly války. „Jednu jsem prožívala v dětství, druhou v mládí. Obě války byly zlé. Pro celou rodinu bylo těžké, když jsme přišli o bratra. Zemřel v Osvětimi,“ vzpomíná Wonischová.

Marie Klesnilová (102) se v životě nadřela

Přerov, Kozlovice | Smyslem jejího života byly její dvě děti. Nejstarší žena Přerova Marie Klesnilová, která má sto dva let, ještě nedávno pravidelně cvičila a sršela humorem.
„Teď se vrátila z nemocnice, tak jí není moc do mluvení,“ vysvětluje její dcera Zdeňka Zinková, která se o svou maminku stará v domku v Kozlovicích. Jí a jejímu bratrovi zasvětila žena celý život. „Tatínek brzy zemřel a ona zůstala na všechno sama. Byla bezvadná,“ vypráví o své mamince, rodačce z Šišmy, její dcera. Marie Klesnilová hodně četla, hrála s ochotníky divadlo a ještě v pětaosmdesáti letech pracovala na zahradě. Je věřící a věřit nepřestala, ani když se v roce 1948 se stala členkou komunistické strany. „Říkala, že Kristus byl první komunista,“ směje se Zinková. V životě se stodvouletá žena hodně nadřela. Pracovala u sedláků, jeden čas byla u zedníků, většinou uklízela, naposledy v nemocnici. „Myslím si, že se dožila tak vysokého věku, protože žije v rodině, obklopená lidmi, kteří ji mají rádi. Navíc má jistotu, že je o ni po lékařské stránce dobře postaráno. Bratr Josef Klesnil je lékařem,“ uvádí Zinková.

10 receptů na dlouhověkost

1. Červené víno. Obsahuje látku, která zpomaluje stárnutí. Silnou zbraní jsou borůvky a brusinky, ale také látky obsažené v rybách, zelenině a ovoci. Podle průzkumů žijí déle lidé, kteří trpěli mírnou podvýživou. Vědci tak potvrdili přísloví: Jez do polosyta. Pij do polopita, vyjdou ti naplno léta.

2. Čistá voda. Odvádí z těla škodliviny. Denně by měl člověk vypít dva až tři litry čisté vody. Viditelným výsledkem je například pleť bez vrásek.

3. Mazlení, hlazení a sex. Zvyšuje hladinu hormonů a oddaluje stárnutí. Proto žijí ženy déle než muži. Kromě omlazujícího sexu se také mazlí více se svými potomky. Déle také žijí lidé v manželství než rozvedení a svobodní. Pomaleji stárnou lidé v kruhu rodiny, u svých dětí a vnoučat. Cítí se potřební.

4. Humor. Vyššího věku se dožívají lidé se smyslem pro humor, optimističtí, přátelští a společenští. Nepodléhají tolik stresu, který zkracuje život.

5. Odpočinek. Blahodárný spánek zpomaluje stárnutí a odplaví z těla škodliviny.

6. Pohyb. Půlhodinová procházka nebo pravidelné cvičení prokrví tělo, chrání před obezitou, která zkracuje život, a přináší nové podněty. K pohybu patří správné dýchání. 7. Koníčky. Život zkracuje nečinnost. Zájmy udržují člověka v aktivitě a dávají jeho životu smysl.

8. Peníze. Podle výzkumu, který dělali vědci v Německu, žijí déle bohatší lidé než chudší. Bohatší lidé obvykle pracovali v lepších podmínkách, lépe jedli, žili zdravěji a aktivněji, ale také se lépe zabezpečili na důchod.

9. Inteligence. Skotští vědci došli k závěru, že předčasná smrt více ohrožuje pomalejší lidi. Rychlé reakce jsou příznakem inteligence a ta ovlivňuje zdravější životní styl.

10 Gen stárnutí. Délku života ovlivňují geny stárnutí, které lidé dědí po svých předcích. /nad/

Autor: Naďa Jandová
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!