Strážníci si rozdělí město | E15.cz

Strážníci si rozdělí město

Starosta chce rozdělit Kolín na bloky a svěřit je jednotlivým městským policistům.

Jeden strážník, jeden rajon. Město rozparcelované do bloků. Tak bude nejspíš vypadat změna v práci městské policie v Kolíně, kterou chystá nový starosta Vít Rakušan.
„Chceme rozdělit město tak, aby jednotliví policisté byli zodpovědní za konkrétní území,“ řekl týdeníku Sedmička Rakušan, do jehož kompetence spadá i řízení městské policie. Nyní mají strážníci rozčleněný Kolín na sedm oblastí, ve kterých se při službě střídají.
K práci městské policie mají obyvatelé Kolína často výhrady. „Když se o víkendech vracejí mladí z diskotéky, je všude hluk. Ale strážníka venku nevidíte,“ tvrdí dvaašedesátiletý Kalman Fördös. Novinka by to mohla změnit. Zvlášť když se osvědčila v Kladně. „Za konkrétní území u nás zodpovídá jeden okrskář. Díky tomu se v lokalitě orientuje a lidi odtud zná,“ říká šéf kladenských strážníků Stanislav Procházka.
Kromě rozparcelování Kolína na rajóny a jejich svěření pod dohled jednotlivým strážníkům chce starosta Rakušan zřídit mapu kriminality ve městě. Lidé by se z ní dozvěděli například to, ve které čtvrti Kolína se častěji krade nebo kde je větší riziko, že je někdo přepadne.
„Podobnou studii momentálně nemáme, ale o rizikových místech v Kolíně víme,“ řekl šéf městských strážníků Viktor Prokeš. K obezřetnosti radí především v okolí hlavního železničního nádraží, v Komenského parku a na parkovištích u supermarketů.
Starosta při svém prvním setkání se strážníky uvedl, že neplánuje personální převrat, ale hodlá změnit jejich systém práce. „Budu rád, když uvidím policisty častěji chodit, než jezdit v autech,“ řekl Rakušan. I na to si totiž obyvatelé města často stěžují. „Hlídání nočního klidu podle mě neznamená jen jezdit v autech nebo relaxovat na parkovištích,“ uvedla Lucie Reiterová v anketě týdeníku Sedmička.
V Kolíně v současnosti působí devětatřicet strážníků, letošní rozpočet městské policie činí 20,75 milionu korun.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!