Středohoří s valící se mlhou a sluncem | E15.cz

Středohoří s valící se mlhou a sluncem

Jitka Pavlíková

Bílinský fotograf Pavel Záhorec zachytil České středohoří jako neklidnou krajinu.

Most / Severočeský rodák si zamiloval oblast, kde se snoubí zbytky měsíční krajiny s novým životem výsypek. Když je správné světlo v kontrastu s mračny, neváhá vyběhnout na některý z kopců Českého středohoří. Z Bíliny to stíhá za slabou hodinku.

Svoje fantazie představil Petr Záhorec z Bíliny ve Velké výstavní síni mostecké knihovny.
Ačkoliv je amatér a focení je pro něj jen koníčkem, zaujal poroty profesionálů v českých i mezinárodních soutěžích.

„K padesátinám mi manželka připravila knihu, kde jsou zachycené všechny mé úspěchy. Dokonce se jí podařilo sehnat veškeré články z novin. To je dárek, který nesmírně potěší,“ pronesl fotograf.
Krajina Českého středohoří nabízí Záhorcovi ideální atmosféru plnou napětí. „Teď mi začíná sezona. Mám rád, když se místy valí mlha, do toho svítí slunce. Ideální je zima. Když je pak náledí, chodím třeba z Ranné dolů raději lesem. Když spadnu, tolik to nebolí. Zatím jsem neměl žádný úraz,“ pousmál se Záhorec. Dodal také, že batoh s vybavením, který váží dvacet kilo, nosí raději v pěti stupních než ve třiceti.

Přestože řada fotografů odsuzuje digitální fotoaparát, bílinský umělec na něj nedá dopustit.
„Vím, že někteří mladí se vrací k analogu. Jenže technika za poslední dva roky udělala obrovský pokrok. Mám už tuto fázi za sebou. Teď rád posedím u monitoru se sklenkou Merlotu. S fotkou se pomazlím,“ přiznává Záhorec.

Čerrvené víno má tak rád, že je začal pěstovat. „Z Francie mi manželka přivezla sazenice Merlotu. Teď je mám ve skleníku,“ chlubí se muž.

V poslední době ho ale vedle mlhou zavalené krajiny chytilo fotografování zvířat. „Koupil jsem si speciální vybavení a chodím trénovat do chomutovského zooparku. Příští rok v bílinské galerii představím obrázky, které jsem nafotil na Galapágách, Ekvádoru a Africe,“ vzkazuje svým obdivovatelům Pavel Záhorec.

Autor: Jitka Pavlíková
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!