Superděti milují učení nad hry | E15.cz

Superděti milují učení nad hry

Kolem patnácti mimořádně nadaných dětí přijímá už šestým rokem do speciální třídy Základní škola Máj II v Budějovicích.

Když nemají učení, zlobí. Vyžadují stále nové informace. Od dvou let si hrají s písmeny, u zápisu do první třídy překvapují znalostmi. To jsou jen krátké postřehy ze školy, která jako první v zemi začala před šesti lety učit zvlášť nadané žáky ve výběrové třídě. Život s mimořádně inteligentním dítětem má své radosti i starosti. Ředitelka českobudějovické Základní školy Máj II Marie Nedvědová s nadsázkou říká, že jednou bude na zdi školy bronzová deska se jménem génia, který tu vychodil pět tříd. Speciální výuka je na prvním stupni. Nejstarší absolventi už studují gymnázia.

Doma se učí rusky

Minulý týden bylo u zápisu do první třídy patnáct dětí. Víc se jich nedostalo, předtím totiž projdou uchazeči sítem psychologických testů. „Někdy se ukáže, že dítě je normální. Jen rodiče mají velké ambice,“ poznamenává psycholožka Vlasta Hořánková.
Přesto vypadal zápis jako malá olympiáda. Šestiletí četli, počítali do sta, vyjmenovávali země a hlavní města. „Občas nás zaskočí. Třeba, když u zápisu jmenoval chlapec všechna velká pohoří světa. Někdo je nadaný na zeměpis, jiný třeba na matematiku,“ popisuje Ned-
vědová.
Jak se žije s těmito dětmi v rodinách? Manželé Pupíkovi mají jednoho syna ve čtvrté speciální třídě, nejmladší Jakub oslňoval u zápisu počítáním. Doma musejí dva malé mudrce zvládnout tím, že je zaměstnávají složitými úlohami. Na počítači místo hraní her vyhledávají významy různých slov. „Kluci doma objevili ruský slovník a začali se spolu učit azbuku,“ přidává jeden ze zážitků otec Tomáš Pupík, zatímco jeho syn úspěšně absolvuje zápisovou zkoušku. „Bylo to trochu těžký, ale šlo to. Samý sčítání, umím i krát,“ komentuje Jakub.
Podle psycholožky Hořánkové jsou tyto děti výjimečné i tím, že odpovídají celou větou a mají bohatou slovní zásobu. Ve třídě s nimi musejí učitelky pracovat individuálně. Kromě základního učiva, které zvládají rychleji, se vždy dva pedagogové věnují jejich talentu. Třeba na přírodopis nebo jazyky. Staly se případy, že dítě přeskočilo některou třídu.

Lék na nesmrtelnost

Na druhé straně mohou tito školáci trpět poruchami. Autismem, dyslexií, hyperaktivitou. V běžné třídě by mohli mít problémy. Jejich svět je trochu jiný.
Šestiletý Honzík Drvota, který byl minulý týden u zápisu, už doma čte sám druhou knížku. Na internetu si vyhledává, jak se vyrábí čokoláda nebo jaké auto a vlak jezdí na světě nejrychleji. Jeho babička učila chemii, takže se zajímá i o tento obor. „Měli jsme odmalička potíže zklidnit ho. Koupili jsme mu brusle, ale to nepomohlo. Dokonce jsme zjistili, že čím víc má fyzické aktivity, tím chce víc duševních informací,“ podotýká maminka Milena Drvotová.
Její Honzík už ví, jaké si vybere povolání. „Minulý týden řekl, že bude vědcem a vymyslí lék na nesmrtelnost,“ uzavírá Drvotová.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!