Svět pimprlat otevírá v sobotu brány | E15.cz

Svět pimprlat otevírá v sobotu brány

V sobotu otevírá Muzeum loutek. Stane se tak zhruba po patnácti letech od zrodu myšlenky na jeho zřízení.

Léta chátrající dům na severní straně náměstí poutá pozornost. Skleněnými dveřmi nahlížejí zvědavci. Fasáda hlásá do světa, že se tu právě otevírá Muzeum loutek. Ve třech patrech připomíná bohatou historii plzeňských loutkářů, od těch dávných, kočovných, přes zvučná jména Trnka a Skupa až po žhavou současnost reprezentovanou profesionály i amatéry. U šatny si hraví návštěvníci mohou pohrát s dřevěnými akvabelami.

Z malých vitrín na ně hledí původní varianty Spejbla a Hurvínka a také rarita: Hurvínek na půllitr. „Toho si vyřezal Skupa, když chodil s Trnkou na pivo,“ vysvětluje Tomáš Froyda, ředitel Divadla Alfa, které se na muzejní expozici významně podílelo. Vůbec nejstarší loutky čekají v prostoru za šatnou, který je volně přístupný i návštěvníkům kavárny. Jsou tu marionety řezbáře Allesiho nebo připomínka kdysi legendárního Škodova divadla, jehož atmosféru navozuje i hudba a repliky původních židliček. „Tady se návštěvníci seznámí s významným dobovým fenoménem: s rodinnými loutkovými divadly. Když ještě neexistovala televize ani rádio, sloužila tahle divadla domácí zábavě. Kulisy a loutky se vyráběly sériově, tiskem vycházely hry,“ vysvětluje Tomáš Froyda u vitrín v prvním patře. O pár kroků dál se návštěvník ocitne v Divadle Karla Nováka.

„To je replika scény a loutky jsou původní. Tady si lidé mohou zvolit jednu ze scének a automat ji přehraje,“ prozrazuje Tomáš Froyda a mačká dotykový bod na skleněné desce. Spouštějí se nové kulisy, hraje hudba. Na scénu přichází pierot a vzpěrač, aby „sehráli“ kratičký skeč. V další místnosti už návštěvníky čekají ti nejslavnější: děti se můžou vyfotit s Hurvínkem a Spejblem za zády, rodiče se z archivního filmu dozvědí zajímavosti o Skupově divadle. A mnohé překvapí prakticky neznámé loutky Jiřího Trnky. „Byly vystavené jen v roce 1929 – a jsou neuvěřitelně moderní. Jde o studie loutek pro divadlo,“ vysvětluje Tomáš Froyda. Nejvyšší patro muzea patří současnosti. Divadlu Alfa i jeho amatérským souputníkům.

„A tady si mohou děti vyzkoušet práci s loutkou,“ říká Tomáš Froyda v prostoru, kde visí loutky z různých inscenací. Kdo bude mít chuť, může s nimi vyjít na jeviště a zkusit něco zahrát. S nápadem vybudovat muzeum loutek přišel v polovině devadesátých let zastupitel akademický malíř Vladimír Havlic. Jeho snaha, léta podporovaná také někdejším náměstkem primátora Ctiborem Fojtíčkem, vyznívala léta na prázdno. Teď se muzeum otevírá. Shodou okolností ve dnech, kdy si připomínáme páté výročí Havlicova úmrtí a zároveň jeho nedožité pětašedesátiny.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!