Synagoga znovu ožije | E15.cz

Synagoga znovu ožije

V budově bývalé židovské synagogy v centru Hradce vznikne centrum modelářů.

Desítky let sídlila v bývalé židovské synagoze v centru Hradce Králové vědecká knihovna. Místa, kterými denně
procházely stovky čtenářů, jsou již přes dva roky prázdná. To se změní. Zanedlouho se budou uvnitř secesní stavby z počátku dvacátého století prohánět stále populárnější rádiem řízené modely aut a možná i vrtulníků.

Počítá se se širokým zázemím pro modeláře včetně půjčovny, obchodu a servisu. Vznikne i nekuřácká kavárna. „Modeláři se potýkají s nedostatkem vhodných prostor. Podobné centrum v Hradci chybí. Chceme se zaměřit na mládež, ale i na starší generaci modelářů. Především jsou prostory vhodné pro půjčovnu s dráhou,“ řekl František Groh ze společnosti Bohemian Express, podle kterého čeká radiové modelářství rychlý rozvoj a časem se budou pořádat i profesionální závody.

Synagoga má nového nájemce od počátku února. Po úpravách, které by měly trvat do června, ponese část pro modeláře název RC Aréna.

Přes dva roky hledala pražská židovská obec vhodné využití pro bývalou synagogu v centru Hradce Králové. Předložené plány podnikatelů se podle majitele do prostor, kde se ještě krátce po druhé světové válce konaly bohoslužby, nehodily. Patřilo k nim třeba kasino.

„Zájemců byla spousta, ale nesplnili naše požadavky. Budovu jsme pronajali po dlouhodobém jednání,“ řekla Jaromíra Pirnerová ze společnosti Matana, která se stará o majetek Židovské obce v Praze.

Autoři poněkud překvapivého záměru tvrdí, že modelářské centrum bude v kraji ojedinělou atrakcí.
„Myslím si, že se u nás během několika let chybějící infrastruktura pro tuto činnost dobuduje. Předpokládám, že se budou konat seriály závodů na profesionální, poloprofesionální i amatérské úrovni. Do toho se chceme samozřejmě zapojit. Kromě členů modelářského klubu bude centrum určené i pro nové zájemce, které
chceme přitáhnout a přiblížit jim to,“ řekl František Groh ze společnosti Bohemian Express, která si budovu pronajala.

Zdůraznil, že záměr je teprve v počátcích a pro modeláře bude sloužit pouze část honosné budovy.
„Má dvě části. V levém křídle jsou plochy vhodné pro vybudování drah a dalšího zázemí. V pravém křídle jsou kanceláře, které budeme částečně využívat a také pronajímat. V přízemí by měla být prodejna a
servis,“ uvedl Groh. Modely řízené rádiem se označují zkratkou RCC. Ta bude součástí názvu modelářského
centra, které ponese pojmenování RC Aréna. Podobný název bude mít i nekuřácká kavárna ve spodní části objektu. „Kavárna RC Café bude sloužit nejen modelářům,“ řekl Groh.

Hlavní důraz budou provozovatelé centra klást na modely aut. V menší míře by se mělo dostat i na oblíbené vrtulníky. „Je potřeba dostatečný prostor. Je to jedna z věcí, které se teprve uvidí. Stavební zásahy si úpravy interiéru nevyžádají,“ řekl Groh. V synagoze sídlila od konce 60. let vědecká knihovna, která se přestěhovala
do nové budovy naproti strojní průmyslovce.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!