Tachov připravil největší projekt výstavby domků od roku 1989 | E15.cz

Tachov připravil největší projekt výstavby domků od roku 1989

Západočeský Tachov připravil spolu se soukromým developerem největší výstavbu domů a bytů od roku 1989, která má stabilizovat počet obyvatel ve městě. Zájem mladých rodin o rodinné domky ve více než čtyřhektarové lokalitě Třešňovka je velký. "Stavby ale zpožďuje přístup ČEZ, který za rok nevybudoval rozvody elektřiny, řekl starosta třináctitisícového města Ladislav Macák. ČEZ tvrdí, že postupuje podle harmonogramu dohodnutého s developerem.

„Už rok žádá developer ČEZ, aby tam udělal rozvody, ale ještě nezačali. Přitom jde o zajímavé místo, kde by byl velký odběr elektřiny, protože tam nebude plyn a lidé budou topit elektřinou. Lidé jsou naštvaní, napíši dopis řediteli ČEZ (Martinu) Romanovi,“ uvedl starosta. Podle regionálního mluvčího ČEZ Martina Sobotky uzavřel ČEZ s firmou Oxes Development smlouvu na zasíťování lokality. „V ní je termín dokončení 31. březen 2011 a ten splníme. Už běží výběrové řízení na dodavatele,“ dodal. Podle Sobotky jde o velkou a složitou investici za 6,5 milionu korun, která počítá s transformovnou a kabelovými rozvody. Mírné zpoždění bylo údajně dáno stavebním úřadem, povolení na stavbu rozvodů bylo vydáno loni v říjnu po třech měsících.

Zájem je hlavně o rodinné domky

„V Tachově je velký zájem o rodinné domky, o byty takový není,“ uvedl Macák. Radnice, která připravila územní plán až pro 15 tisíc obyvatel, eviduje 130 žádostí o byt. Město dosud vlastní 700 bytů, které si chce dlouhodobě ponechat; většina je startovacích pro mladé. Další byty už nehodlá stavět a plánuje budovat pouze chráněné bydlení pro handicapované a starší. V severozápadní části Třešňovka je zatím v plánu 35 rodinných domků, osm až 12 řadových domů a obytný dům s 18 byty. Dvě třetiny pozemků už jsou rozprodané. První montovaný dům v lokalitě už je hotový. Rodina v něm chtěla začít bydlet na Vánoce. Lokalitu ve zrušené zahrádkářské kolonii připravovalo město tři roky „Jde o nádherný jižní svah, odkud je výhled na celý Tachov a na les na ním,“ uvedl Macák. Zasíťovaný pozemek přijde na tisíc korun za metr čtvereční. Kromě Třešňovky v severozápadní části připravuje Tachov další zhruba stejně velkou lokalitu pod hřbitovem. Zahrnuje soukromé i městské pozemky. „Zatím jsme nerozhodli, zda ji bude opět připravovat developer anebo my sami,“ uvedl Macák. Další 17 rodinných domků vzniklo nedávno v ulicích Tichá a Příčná. Všechny už jsou obsazené.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!