Tady pilot Ladislav Šnýdr. Agent 007 | E15.cz

Tady pilot Ladislav Šnýdr. Agent 007

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Splnilo se mu to, o čem sní snad všichni kluci. Prohání se po nebi ve vojenských stíhačkách. Ladislav Šnýdr z Českolipska zaskočil také za agenta 007.

Je rok 1997. V těžkých podmínkách v Pyrenejích na hranicích Francie a Španělska se právě začíná připravovat nová „bondovka“. Do kin později vstoupí pod názvem Zítřek nikdy neumírá.
V Pyrenejích filmaři připravují úvodní sekvence filmu. Jde o velmi náročné letecké scény s vojenskými stíhačkami. Filmaři se kvůli tomu obracejí i na české Aero Vodochody.
Aero vysílá do Pyrenejí stíhačku L-39 s pilotem Ladislavem Šnýdrem. Čekají ho tři týdny těžké a nebezpečné práce. „Ve scénáři byla například scéna, ve které Bond za letu zápasí s druhým, nepřátelským pilotem. Toho pak katapultuje nahoru tak, že tím sestřelí nad ním letící nepřátelské letadlo,“ vzpomíná dnes na náročné filmování Ladislav Šnýdr.

Zítřek nikdy neumírá

Při této scéně musely dvě stíhačky letět nad sebou a aby je kamera zabrala, musely být velmi blízko od sebe. „Pilot nahoře letadlo pod sebou vůbec nevidí. Proto jsem já v letadle pod ním musel být v prudkém záklonu, abych letadlo nade mnou dobře viděl a mohl se k němu přiblížit tak, aby to filmařům vyhovovalo. V takové blízkosti vznikají nebezpečné vzdušné víry,“ upozorňuje pilot ze Starých Splavů na Českolipsku.

Scény se stíhačkami byly tak náročné, že skutečný představitel Jamese Bonda, herec Pierce Brosnan, na natáčení v Pyrenejích vůbec nebyl. „Poznal jsem se ale s jeho prvním, druhým i třetím dublérem,“ říká Šnýdr, jenž v roli slavného agenta také zaskakoval. „Musel jsem mít stejný kabát, stejné rukavice a stejnou šálu na krku. Filmový štáb byl v nahrazování Brosnana důsledný,“ popsal. Například při scéně, v níž Bonda nepřátelský pilot škrtí. „Kolega v letadle přese mě hodil šňůru, aby byl vidět alespoň ten pohyb rukou, a filmaři tam už pak jen střihli Brosnana, který to detailně natočil někde v klidu na zemi. My už jsme pak jen museli tím letadlem cloumat pro záběry, které měly ukázat, co to s letadlem dělá, když se Bond uvnitř pere.“
Kromě nezapomenutelných zážitků a alba fotek dnes natáčení v Pyrenejích Ladislavu Šnýdrovi také připomíná přátelství s jedním ze členů filmového štábu, který při natáčení koordinoval přelety stíhaček s velitelstvím vzdušných sil Francie a Španělska. „Natáčení s naší stíhačkou L-39 ho natolik nadchlo, že si pořídil svoji soukromou a má ji nyní ve Švýcarsku,“ dodává pilot.

Dnes třiašedesátiletý Šnýdr se k letectví dostal díky svému spolužákovi z českolipské průmyslovky. Ten přišel s nápadem, proč po škole nezkusit letecké učiliště. „Mě tehdy ani nenapadlo, že tu taková možnost je,“ přiznává Šnýdr.

Létal s kosmonautem

Díky tomu se dostal na školu do Žiliny. „V ročníku nás bylo jen třiadvacet a z toho tři jsme přišli z jedné třídy na průmyslovce v České Lípě,“ popisuje. Jejich spolužákem byl v Žilině také budoucí kosmonaut Vladimír Remek.
Právě před měsícem se „třída pilotů“ sešla ve Starých Splavech na setkání po čtyřiceti letech od ukončení studia. Dorazil i Remek. „Už je to také hodně let, kdy letěl, a kosmonautika u nás moc propagovaná není, takže chvíli trvalo, než personál v restauraci zjistil, jakého vzácného hosta mají. Pak ale vypukla velká podpisová akce,“ popsal Ladislav Šnýdr setkání svého ročníku z leteckého učiliště.
Celé čtvrtstoletí až do roku 2007 pracoval Ladislav Šnýdr jako zkušební pilot v Aeru Vodochody. Dnes je pilotem letecké společnosti, která malými letadly vozí VIP klienty. V Plzni také pilotuje první českou soukromou stíhačku.
Ladislava Šnýdra lidé potkávají také na plachetnici na Máchově jezeře. Ještě před tím, než se rozhodl pro letectví, totiž reprezentoval Československo v jachtingu a i dnes se mu rekreačně věnuje.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video