Tahounem kancelářského trhu se vedle Prahy stává Brno | E15.cz

Tahounem kancelářského trhu se vedle Prahy stává Brno

Rekordní objem nájemních smluv na kancelářského plochy vykázal v prvním pololetí letošního roku brněnský trh. Podle statistiky Regional Research Fora se v Brně pronajalo 30 300 čtverečních metrů, tedy téměř stejně jako za celý rok 2011. Nejen, že zde byl uzavřen rekordní objem, ale i typologie nájemců ukazuje na dominující trend, uvádí mezinárodní poradenská společnost DTZ.

Poptávka po administrativních plochách je podle DTZ provázána s výrobním či vývojovým sektorem, díky němuž Brno vykazuje delší dobu velmi nízkou neobsazenost průmyslových prostor. „Propojení obou segmentů a úspěch při pronajímání kancelářských prostor jsou zřejmé při pohledu na výčet největších nájemců z poslední doby - IBM, Honeywell, FEI, Cisco Systems či Red Hat,“ říká hlavní analytička DTZ Lenka Šindelářová.

Prosperující, často nadnárodní firmy, které v Brně a okolí už mají nebo teprve poptávají skladové a výrobní prostory, se na objemu realizovaných pronájmů moderních kanceláří v první polovině letošního roku podílely celou polovinou. Silné postavení má i bankovní a finanční sektor s významnými pronájmy KBC či Citibank.

Podle DTZ je zájem výrobních a vývojových společností zřejmý. Brno dlouhodobě díky tradičnímu a kvalitnímu vysokému technickému školství a výzkumnému zázemí nabízí množství vysoce vzdělaných pracovníků. Jeden velký výrobce pak k sobě synergicky přitahuje menší dodavatele či jinak propojené firmy s podobným zaměřením.

„Domníváme se, a průběžné výsledky trhu průmyslových prostor nám to potvrzují, že zájem nájemců o kancelářské plochy v Brně bude pokračovat. Neobsazenost by tak již stoupat neměla, spíše očekáváme další pokles s tím, jak se budou stávající prostory postupně zaplňovat,“ dodává Šindelářová.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!